Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Estrogeeni lääkekokeilu ja oireet

Vierailija
25.10.2024 |

Olen noin 46v ja kävin yksityisellä pyytämässä estrogeenihoitoa. Sain kokeiluun, mutta en voinutkaan käyttää kun aiheutti unettomuuden, koko kehon tärinän ja pahoinvoinnin. Myös päänsärkyä ja huimausta tuli. Korkeintaan 2 tablettia kykenin ottamaan ja jouduin lopettamaan. Oireet olivat pahemmat kuin pms oireet jotka voivat olla tällä iällä kovaa masennusta aiheuttavat.  

Miten muut voivat käyttää estrogeeniä, mikä sitten avuksi itkuisuuteen mikä minullakin on voimakkaana noin päivää ennen menkkoja. Olen ollut 10 vuotta sinkkuna joten mitään kierukoita ei ole. Estrogeeni annos oli kuulemma pienin mahdollinen mutta teki silti tärinän ja vapinan,en voinut edes kotoa poistua. Olisin halunnut käyttää ihon yms sellaisenkin vuoksi. Olen muuten fyysisesti perusterve. En ole kehdannut tuosta estrogeeni kokeilusta kertoa juuri kellekään häpeän vuoksi.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
25.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeile voidetta tai laastaria. 

Vierailija
2/4 |
25.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota uusi lääkäriaika ja käytte läpi hormonittomia tapoja hoitaa vaihdevuosia. Se minullakin on nyt edessä kun selvisi, että en voi käyttää mitään hormonaalista valmistetta vaihdevuosivaivojen hoitoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
25.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten ihmeessä sinulle määrättiin tabletteja? Minkänimisiä?

Vierailija
4/4 |
25.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On kyllä hämmentävä kertomus. Raskaudessa estrogeenitasot ovat jopa monikymmenkertaiset estrogeenikorvaushoidetun tasoihin nähden, enkä silloinkaan tärissyt tai valvonut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yksi