Hoivan kustannukset
Äidin yksityinen hoivakoti laskuttaa 100 euroa yöltä majoittumisesta ja 6500 euroa täyspäiväisistä hoivapalveluista. On siis itsemaksava. Onko hinta kohtuullinen vai ollaanko nyt kuppaamassa vanhan naisen pankkitili tyhjäksi?
Kommentit (11)
Laillista kuppausta, mutta jos varaa on ja sukulaisia ei hoitamassa, niin eipä niitä vaihtoehtoja ole. Yhtä kallista on ihan kaikissa yksityisissä hoivakodissa ja osassa vielä kalliimpaakin.
Onko hän vuoteeseen hoidettava ja syötettävä ?
Miksei anna rahoja ennakkoperintönä ja sit varattomana kunta maksaa viulut? Näin meilllä ainaski tehtäisiin.
Tätä on varmaan tulevaisuus, olen pienestä palkastani säästänyt tulevan eläkkeeni tueksi, ja lopun soisin menevän perintönä ainoalle lapselleni. Vaan taitaa olla niin, että maksan kaiken hoivan tulevaisuudessa itse, ja säästöt menevät parissa vuodessa, aiemminkin jos kk maksaa 6000e. Sen sijaan naapurin Pera, joka on työtön, saa tämänkin yhteiskunnalta. En periaatteessa ole etuuksia vastaan, mutta tämä on mielestäni väärin.
Onko niin hyväkuntoinen että ei ole saanut hyvinvointi alueen kautta paikkaa? Se olisi aika paljon halvempi.
Vierailija kirjoitti:
Miksei anna rahoja ennakkoperintönä ja sit varattomana kunta maksaa viulut? Näin meilllä ainaski tehtäisiin.
Miksi luulet että kunta maksaisi yksityisen hoidon? Eikä se sitä paitsi riipu yhtään varallisuudesta milloin kunnan palvelun piiriin pääsee vaan hoidon tarpeesta. Aika kalliilta paikalta silti tuntuu.
Minä en ainakaan maksa äitini hoidosta yhtään pennin latia
Vierailija kirjoitti:
Onko niin hyväkuntoinen että ei ole saanut hyvinvointi alueen kautta paikkaa? Se olisi aika paljon halvempi.
Minun vanhempani ei saa hyvinvointialueen paikkaa koska ei suostu mihinkään yhteistyöhön kenenkään kanssa.
Kyllä tuo 6500 €/kk on nykyisin itse maksavalle asiakkaalle normaalihinta ympärivuorokautisesta hoitopaikasta, jos siihen sisältyy ympärivuorokautinen hoito, huone ja ruokailu (3 ateriaa, päiväkahvit ja iltapala).
Kun läheiseni meni itsemaksavana asiakkaana yksityiseen hoitokotiin vajaa 9 vuotta sitten, oli hinta vähän yli 5000 €/kk. Mutta sen jälkeen kustannukset ovat nousseet ja hoitajamitoitusta kiristetty.
hirviniemi ja kataja takaavat ala arvoisen mutta erittäin kalliin hoidon.
Halvalla saa kun paskaa