Olen turvakodissa ja lemmikeilleni on etsittävä paikka jos jään tänne, nyt ehdotettiin että antaisin lemmikkini ...jatkuu
Vapaaehtoiselle työntekijälle joka sitoutunut hoitamaan turvakoti jakson aikana lemmikeitä. Eli tekevät vapaaehtoistyötä lemmikkien parissa heidän omassa kodissaan yhteistyössä turvakodin kanssa.
Lemmikkini 2kpl on useiden kodin vaihtajina tulleet minulle ja ahdistava ajatus antaa heidät hoitoon vieraalle ihmiselle ja myös pelko miten tuo toimii ja ovatko ne vapaaehtoiset luotettavia kun netistä katsoin niin sinne voi kuka tahansa ilmoittautua.
Ja että saan varmasti lemmikkini takaisin sieltä sovitusti. Tässä todella paljon muutakin stressaavaa ja haluaisivat että jään turvakotiin, mutta itse haluaisin palata kotiin lemmikkien takia.
Kommentit (4)
Et palaa kotiin vaan annat lemmikit sille vapaaehtoiselle. Hoidat elämäsi kuntoon, hankit asunnon ja sitten otat lemmikit takaisin.
Vierailija kirjoitti:
Et palaa kotiin ja varsinkin hoidat ne lemmikit sieltä pois ja nopeasti. Jos se hullu hakkaa sinua niin takuuvarmasti hakkaa niitä lemmikkejäkin.
Hänellä ei ole nyt avaimia minun kotiini eli siinä mielessä lemmikit ovat turvassa, mutta se että kaipaavat muutakin seuraa kuin että niitä käydään ruokkimassa ja vaihtamassa laatikot. Siksi turvakoti ehdotti tuota että jäisin vielä itse, mutta lemmikit menisivät vapaaehtoiselle ja pyysivät miettimään asiaa.
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa siltä, ettei sinulla pitäisi olla lemmikkejä.
Okei. Tule tuo sanomaan kun sinä kohtaat väkivaltaa ja vainoamista ja sinulla on lemmikkejä. Todella inhottava kommentti.
Et palaa kotiin ja varsinkin hoidat ne lemmikit sieltä pois ja nopeasti. Jos se hullu hakkaa sinua niin takuuvarmasti hakkaa niitä lemmikkejäkin.