Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eri sotealueilla isot erot kiireettömään erikoissairaanhoitoon pääsyssä

Vierailija
16.10.2024 |

https://yle.fi/a/74-20117986

Tässähän pitäisi tasata eri alueiden välillä niin, että jos jokin alue vetää ja pystyy ottamaan lisää leikkauksiin, potilas menee sinne eikä kidu kuukausitolkulla jonossa. Otetaan kaihi: se voi invalidisoida ihmisen, kun ei näe kunnolla ja tapahtuu tapaturmia. Kaihileikkaus kestää noin 15 min-30 min. Omaiseni kävi yksityisessä silmäsairaalassa kaihin vuoksi (jonotus julkiselle olisi ollut x kuukautta )ja siellä todettiin kaihin lisäksi glaukooma, jota paikallinen silmälääkäri ei ollut löytänyt. Onneksi oli yksityinen sairaskuluvakuutus, joka korvasi noin 3000 e kaihileikkauksen ja kaikki lääkkeet sen jälkeen. Monella ei ole varaa tähän. Miksei sitten käytetä ostopalveluna yksityisiä silmäkirurgeja ja silmäsairaaloita? 

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö hyvinvointialueiden pitänyt taata samanlaiset palvelut kaikille ja hoitoon pääsyn ?

Vierailija
2/6 |
16.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hallitus ammentaa satoja miljoonia rahaa yksityisille lääkäriasemille tehottomasti, vaikka olisi tärkeää kohdentaa raha järkevästi esim. ostopalveluna kaihi- ja tekonivelleikkauksiin, joissa hyötysuhde on hyvä = omatoiminen elämä kotona! Ei ole hyötyä eläkeläisille puffata yleislääkärikäyntejä 30 e, kun tarvitaan usein sen jälkeen muita tutkimuksia (labroja, kuvantamisia...),  jotka maksavat yksityisellä maltaita. Kuka ne korvaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eikö hyvinvointialueiden pitänyt taata samanlaiset palvelut kaikille ja hoitoon pääsyn ?

Jonot ovat kasvaneet vuosi vuodelta ns. kiireettömiin hoitoihin, kun niiden on annettu kasvaa. Siinä käy vain niin, että kiireettömästä tulee kiireellinen, kun näön menettänyt eläkeläinen kaatuu kotona ja katkaisee lonkkanivelensä. Korona tietenkin kasvatti vielä hoitovelkaa. 

Vierailija
4/6 |
16.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Leikkaussaleissa tarvitaan tiimi ja jos kokeneet hoitajat lähtevät muualle, ei yhtäkkiä ole tilalle paikkaajia. Tämäkin kysymys kytkeytyy hoitajien määrään eli palkkaan ja työoloihin. 

Vierailija
5/6 |
16.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Yli kolme kuukautta mielenterveyspalveluita odottaneiden lasten ja nuorten määrä on noussut huhtikuusta 200:lla. Tämäkin selittyy ainakin osittain kesäkuukausien toiminnan hiljenemisellä."

Milloin tajutaan että se mielialalääkkeiden ja neuroleptien syöttäminen näille nuorille ei auta siihen koulukiusatuksi joutumiseen ja kotiolojen ongelmiin. Näistä se oireilu yleensä johtuu. Some ja täydellisyyden tavoittelu ovat toki nykyään ongelma mutta jos on muuten kasvuolosuhteet kunnossa, ne eivät yksinään saa aikaan vakavasti toimintakykyyn vaikuttavia mt-ongelmia.

Vierailija
6/6 |
16.10.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soteministeriössä kaksi tumpeloa: Sanni Grahn-Laasonen ja Kaisa Juuso. Viimeksi mainittu vielä enemmän pihalla. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kuusi yhdeksän