Nordean hyökkäyksessä käytettiin tavallisten Suomalaisten laitteita
"Palvelunestohyökkäykset ovat tulleet poikkeuksellisesti pohjoismaisista ip-osoitteista, mikä on vaikeuttanut torjuntakeinoja.
Mella kertoo Turun Sanomille, että käytännössä hyökkääjät ovat siis nyt käyttäneet hyväkseen suomalaisia ja pohjoismaisia, verkkoon liitettyjä kodinkoneita ja -laitteita, joissa on heikko suojaus.
Suojelupoliisi varoitti viime vuonna suomalaisia huonosti suojatuista kotireitittimistä. Supo pitää vanhoja ja päivittämättömiä laitteita uhkana kansalliselle turvallisuudelle.
Esimerkiksi Telia on kertonut, että suurimman uhan muodostavat yli viisi vuotta vanhat reitittimet, joihin ei saa enää tietoturvapäivityksiä. Tällaisia laitteita on suomalaiskodeissa satojatuhansia.
Asiantuntijoiden mukaan reitittimen turvallisuuteen vaikuttavat ennen kaikkea hallintapaneelin salasana, langattoman verkon suojaus, ohjelmistopäivitykset ja laitteen ikä."
Lähde:
https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/a/405d7a66-81ca-4963-8f77-ed849751…
Iso osa ihmisistä eivät päivitä kaikkia verkkoon liittämiään laitteita, oli kyseessä sitten TV, reititin, ilmalämpöpumppu tai tabletti.
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Ihana maailma , kaikki verkossa kaikkien pelinappuloina. Jos et osta uutta laitetta joka vuosi olet riski......Kenenkään rahat ei riitä tähän hullun myllyyn .
Oman kodin verkko pitää suojata. Voi verrata seksiin ilman kondomia, jos törkkää suojaamattoman laitteen nettiin, ilman suojausta.
Meille ainakin tuli tänä vuonna uusi reititin telialta.En tiedä mitenkä muiden operaattorien kanssa on.Outoa kyllä jos eivät muut lähetä uusia reitittimiä asiakkailleen.
Ihana maailma , kaikki verkossa kaikkien pelinappuloina. Jos et osta uutta laitetta joka vuosi olet riski......Kenenkään rahat ei riitä tähän hullun myllyyn .