Mitä mieltä: kotona 3v vaikka vakityö odottaa?
Mietin tässä töihin paluuta. Mulla on yksi lapsi ja mietin sopivaa ajankohtaa töihin menemiselle, mulla siis työpaikka " odottaa" . Itsellä voimia ja mahdollisuuksia ois olla kotona vaikka koko kolme v, mutta tuntuu että olen ainut outo lintu lajissaan. Onko ketään, jotka ois jääneet kotiin kolmeksi vuodeksi aivan " vapaaehtoisesti" ...?
Kommentit (11)
... jos vaan itsestä siltä tuntuu ja mahdollisuuksia siihen on. Olisin itse ollut tosi mielelläni 3v. kotona, mutta piti valita sen tai rakennusprojektin välillä, kun taloudellisesti ei olisi molempiin ollut mahdollisuuksia. Seuraavan lapsen kanssa aion kyllä olla pidempään kuin 1½ vuotiaaksi kotona. Se on kuitenkin niin lyhyt aika ihmiselämässä, töissä kerkeää olla vielä vuosikymmeniä!!
Itselläni on sama tilanne eli työpaikka odottamassa ja nyt olen hoitovapaalla. Lapseni on tällä hetkellä 1v8kk ja aion olla koko 3 vuotta kotona. Ihan ehdottomasti, sillä haluan olla lapseni kanssa nämä tärkeät ensimmäiset vuodet, jolloin hyvä suhde vanhempiin luodaan sekä perusluottamus. Töissä ja lapsi hoidossa ehtii kyllä olla! Joten nauti kotona ja lapsesi kanssa olosta kun se vain on mahdollista!
kannustuksesta! Tähän mun asioiden pyörittelyyn vaikuttaa moni seikka, muun muassa se, että toiveissa on toinenkin lapsi. Alunperin ajattelin, että totta kai toinen heti perään, niin ei edes tarvi miettiä töihin paluuta hetkeen. Mutta nyt näyttää siltä, ettei niitä lapsia niin vain tehdäkään, vaan saadaan... Siksi olen alkanut ahdistua tuohon töihin menemiseen. Toisaalta myös niin, että jos toinen lapsi saa alkunsa ennemmin tai myöhemmin, sitten tulee oltua kotona pitkä tovi - ja mietin, pitäiskö käydä välillä " virkistäytymässä" töissä (eli palais hetkeksi (?) töihin esim siinä vaiheessa, kun lapsi on reilu 2v). Ymmärrättekö mitä ajan takaa?
Moi,
minulla oli sama tilanne. Eli työpaikka odottamassa. Olin kotona kolme vuotta, palastin töihin nyt vuoden alussa. Mekin luultiin ja toivottiin että tulee toinen lapsi heti, vaan eipä tullutkaan. Nyt sitten plussasin alkuvuodesta eli tuleekin vain lyhyt työrupeama ennen kuin syksyllä jään taas kotiin.
Jää ihmeessä kotiin lapsen kanssa jos se on mahdollista. Itse huomasin juuri, että ei tänne töihin olisi ollut mikään kiire aiemmin, hyvin ehti nytkin.
Alunperin aioin olla 3v esikoisen kanssa kotona. No, saatiin sitten toinen lapsi, kun esikoinen oli 2v. Niinpä olen ollut nyt 4v kotona ja aion olla kunnes kuopus täyttää 3v eli yhteensä 5v. Tosin tän viimeisen vuoden teen vähän keikkaa...
Mullakin vakipaikka ja sen ansiosta olen voinut olla näin kauan kotona.
ennen ykkösen 2-vuotispäivää toinen lapsi jo sitten syntyikin eli olin osa-aikatöissä vajaan vuoden välillä...sen jälkeen 2 vuotta kokonaan kotona ja nyt taas osa-aikaa...
en ole ainakaan meidän duunissa mitenkään outo
kannattaa miettiä muitakin kuin joko-tai vaihtoehtoja nykyään on paljon mahdollisuuksia
Jotkut hommat vain on sellaisia, että putoaa kärryiltä, jos on useita vuosia pois töistä. Itselläni työhön palaamiseen vaikutti osittain tämä seikka. Ja kun mies oli halukas jäämään hoitovapaalle, niin en edes joutunut vaikean valinnan eteen (se kun on mahdoton ajatus, että molemmat vanhemmat olisivat olleet pois töistä=).
Olisiko miehesi halukas jäämään joksikin aikaa hoitovapaalle, jos " käväisisit" itse välissä töissä? Sen jälkeen olisi varmasti mukava jäädä taas takaisin kotiin ja mies ja lapsikin saisivat luoda ihan omanlaisensa " suhteen" . Lyhyeksi aikaa en kyllä lasta päiväkotiin laittaisi. Meillä ensimmäiset 3 kuukautta oli hirvittävää sairastamista ja elämä täyttä kaaosta ja nyt jo mietin kauhulla, että sama on edessä taas joskus, jos lisää lapsia saadaan.
Kaikissa asioissa on puolensa ja puolensa... Kerrohan sitten mihin lopulta päädyit!
Jäin esikoisesta äitiyslomalle keväällä 2003 vakituisesta virasta ja kotona ollaan edelleen, jälleen äitiyslomalla. Välillä olin puoli vuotta töissä ja mies sen ajan hoitovapaalla. Aion jatkaa kunnes kuopus täyttää kolme vuotta - ellemme sitten saa vielä kolmatta, jolloin jatkan kunnes hän täyttää sen kolme. Köyhiä ollaan ja senttiä saa venyttää päivittäin, mutta meille tämä on tärkeää. Olen varmasti tärkeämmässä hommassa nyt kuin olisin virassani.
vaikka omassa työpaikassani olen outo lintu, siellä useimmilla äideillä on kiire palata luomaan uraa heti kuin vain mahdollista. Itsellä kuitenkin tuota työuraa takana sen verran, että töihin ei ole kiirettä. Olen pojan 1v3kk kanssa kotona ja toinen syntyy heinäkuussa. Ajatuksena olla kotona siihen asti, että kuopus 2v. Oma alani muuttuu sen verran nopeasti, ettei ole juuri eroa, onko pois puoli vuotta vai viisi, alusta saa kaiken aloittaa kuitenkin. Haluan uskoa, että minua tarvitaan nyt enemmän kotona kuin missään muualla :o)
Minulla on ihana vakityöpaikka jonne joskus on kovakin ikävä mutta siltikin tulen olemaan ainakin 3 vuotta töistä pois. Siihen kyllä vaikuttaa se, että meille on tulossa toinen lapsi kun esikoinen on 2 vuotta.
Tavallaan olisi ihana olla töissä, tehdä kivaa haastavaa työtä mukavien työkavereiden kanssa ja saada palkkaa mutta....lapsemme ovat pieniä vain kerran ja kuten joku sanoi, töitä ehtii kyllä tehdä vielä vuosikymmeniä. Tämä ajanjakso elämässämme on vain nopeasti ohi kiitävä hetki. Siksi suosittelen lämpimästi kotiin jäämistä jos siltä vain yhtään tuntuu ja jos se taloudellisesti on mahdollista. En usko että kukaan lapsi pistää pahakseen, jos saa olla kotona oman äidin kanssa ensimmäiset elinvuotensa.
K rv noin 29 ja poika -05
Minä olisin ehdottomasti kotona,varsinkin ku vakityö odottaisi.Itse olen ajatellut olla kotona 3vuotta mutta jotenkin tuntuu että välillä pitää työpaikkoja vilkuilla että jos joku hyvä olisikin tarjolla.Olisi ihana olla ihan rauhassa vain ja tietää että töitä sitten on.