Yhden yön jutut - ovatko turvallisia naisille?
Palailen yhden yön juttuihin 16 vuoden tauon jälkeen. Vahingossa törmäsin artikkeleihin, että esimerkiksi naisten kuristaminen ja läpsiminen ilman lupaa on yleistynyt. Että mikä ennen vaati itsestäänselvänä lupaa, on nykyään omatoimisesti kiellettävä etukäteen?
Oliko tämä vain joku klikkiotsikko, vai onko asia tosiaankin näin? Kuinka usein kohtaatte yhden yön jutuissa epämiellyttäviä asioita, joita teille tehdään ilman lupaa? Miten olette hoitaneet nämä? Vai onko edelleen pääsääntöisesti turvallista hieman irroitella, ilman että joutuu pelkäämään joutuvansa väkivallan uhriksi kesken aktin? Että tämä olikin vain iltalehtien paisuttelua?
N35
Kommentit (18)
Valtavasti turvallisempia ovat naisille kuin miehille - #metoo
Vierailija kirjoitti:
Valtavasti turvallisempia ovat naisille kuin miehille - #metoo
Paljon enemmän on lehdissä uutisia #metoo valheista kuin todellisista #metoo tapauksista.
Valkoisen miehen vierellä kulkiessa on turvallista - erottuu pimeässä hyvin.
Tilastollisesti r aiskaaja on useimmiten naiselle tuttu henkilö.
Vierailija kirjoitti:
Tilastollisesti r aiskaaja on useimmiten naiselle tuttu henkilö.
Tämä johtuu lähinnä siitä, että suurimmalla osalla ei hirveästi yhden illan juttuja ole.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Tilastollisesti r aiskaaja on useimmiten naiselle tuttu henkilö.
Tämä johtuu lähinnä siitä, että suurimmalla osalla ei hirveästi yhden illan juttuja ole.
Ai nyt tämä on näin päin. Yleisen palstatotuuden mukaan suomalaiset naiset ovat jäätäviä jakorasioita.
Höpö höpö, suostumus vaaditaan kummaltakin osapuolelta ja tuo nyt on kyllä oikea emä urbaani legenda että jos suostuu seksiin, niin toinen saa yllättäen kuristaa tai piiskata 🤣
Itse olen tavannut kymmenkunta kertaa yhden yön juttuja Tinderissä (aika monen kanssa niistä kehkeytyi useammankin yön juttuja) ja eipä ole ongelmia ollut. En nyt ihan suinpäin heittäytynyt juttuihin, eli ensin keskusteltiin Tinderissä, sitten jatkettiin Snapissä tai Telegramissa ihan "videopuheluilla" ja sitten tavattiin livenä jossain, jonka jälkeen kumpikin teki oman päätöksensä. Joskus sovittiin kahvin jälkeen niin että kumpikin lähtee eri suuntiin ja tunnin päästä sama paikka jos vielä kiinnostaa. Aina kiinnosti molempia 😉
Kiitos asiallisesta vastauksesta! Entä onko kenelläkään kokemusta baarista noukitusta seurasta?
En ole noita koskaan harrastanut, mutta nykyään en uskaltaisikaan. Kaiken maailman hulluja kuristajia liikaa.
Millaisia huonoja kokemuksia teillä on ollut?
Kyllä ne on olleet, miehet on iloisia ja kohteliaita kun on yhteinen yö tiedossa ja aina menty naisen toiveet ja nautinto edellä. Toki pitää ihmistuntemusta olla ettei nyt lähde jonkun käytökseltään epämiellyttävän/outoja viboja aiheuttavan hyypän matkaan.
N37
Vierailija kirjoitti:
aina menty naisen toiveet ja nautinto edellä. Toki
N37
Ei ole tasa-arvosta hajuakaan tuossa.
Onneksi ei kiinnosta yy-jutut. Toki voi tapailukumppanikin yllättää, mut lähtökohtaisesti enemmän aikaa arvioida toisen korvien väliä silloin. N32
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
aina menty naisen toiveet ja nautinto edellä. Toki
N37
Ei ole tasa-arvosta hajuakaan tuossa.
Ilmaus ehkä joo huono, molempien tarpeet tulee huomioida. Mutta mitkä miehen tarpeet yleensä muka jäävät huomioimatta?
No ei helkkari. Joskus olen vähän varauksella vähäsen laittanut kättä kaulan ympärille, kun nainen on pyytänyt. Tämä on muuten nykyään aika yleinen pyyntö naisten puolelta. En ole vieläkään oikein sinut asian kanssa. M40
Kyllä esim. baarissa jos ekaa kertaa tavataan, niin kyllä hyvällä ihmistuntemuksella ihmisestä hyvin näkee millainen mies on miehiään. Olen uskaltanut lähteä tuntemattoman mukaan ja arvio on osoittautunut oikeaksi. Kyllä samaa haluavat mies kohtelee naista hyvin ja hellästi kun tietää mitä on luvassa. Hyviä kokemuksia ollut.
Helsingissä. -ap