Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vastakohdat parisuhteessa, toimiiko?

Vierailija
24.09.2024 |

Olen melko suunnitelmallinen, ennakoiva, järjestelmällinen ja pedantti, harkitseva ainakin isojen päätösten kohdalla. Aika lailla jalat maassa, teen mitä lupaan.

Mun tapailemani mies, jonka kanssa suhde on tosi alussa, on taas enemmän spontaani, lupailee vähän kaikille kaikkea (on kiltti) mutta ei pysty toteuttamaan niitä, asioiden aloittaminen vie aikaa, "Joo kohta", vähän boheemi ehkä ja leväperäinen jos näin voi sanoa.

Meitä yhdistää huumori, jotkut samat kiinnostuksen kohteet ja on vaan hyvä olla yhdessä. Mut mietityttää millainen törmäyskurssi tästä voi tulla. Huomaan jo nyt välillä turhautuvani kun esim odotan mieheltä viestiä johonkin kysymykseeni esim illan suunnitelman suhteen kun ei ole tullut selvyyttä onko hänen puolelta mahdollista tavata vai ei.

Onko järkeä ees yrittää? 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

On järkeä. Mutta pitää hyväksyä, että toinen on erilainen. Toisaalta keskustelun paikka, että tietyistä asioista otetaan vastuu esim vaikka se, että viestiin vastataan aina. Jos ei onnistu niin sitten kommunikointi soitolla. Sen näkee sitten onko syytä muuttaa yhteen. 

Vierailija
2/2 |
24.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun molemmat tiedostaa erilaisuuden niin homman voi saada toimimaan yhteisillä "pelisäännöillä" molempien ominaisuudet huomioiden. Niin ei naisesta tule se jäkättävä akka ja miehestä vastuuton laskuri. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla