Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hallitus aloittaa uudet kolmikantaneuvottelut potkulaieista!

Vierailija
09.09.2024 |

Työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) on asettanut kaksi uutta kolmikantaista työryhmää valmistelemaan hallituksen työmarkkinauudistuksia.

TEM:n mukaan työryhmien tehtävänä on valmistella lainsäädäntömuutoksia, joita hallitusohjelman kirjaukset edellyttävät.

Työryhmissä ovat edustettuina: Elinkeinoelämän keskusliitto, Suomen Yrittäjät, Kunta- ja hyvinvointityönantajat, VM/Valtion työmarkkinalaitos, SAK, Akava, STTK ja PSKJ:n (palkansaajajärjestöjen) yhteinen edustaja.

 

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1bc5a9d0-ce8d-4355-a05a-447ad9aaf…

 

Ministeriöstä yksi (1) edustaja, EK:sta 1, SY:stä samoin 1, Kunta-alalta ja valtiovarainministeriöstä niin ikään yksi, mutta SAK, Akava, STTK ja PSKJ vain yksi (1) edustaja. 5 vs 1. Kolmikanta?

Hallitus on hallitusohjelmassa päättänyt "neuvottelujen" lopputuloksen, eli nyt leikitään nukketeatteria näennäisesti demokratian hengessä. Suomi nousuun!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
09.09.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylmää kyytiä lisää ja isoja heikennyksiä , kohta ei ole mitään oikeuksia muuta kuin 1,- palkka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla