Urheilukadulta Ruskeasuon talleille tarvitaan pyörätunneli
Siinä on niin hillitön mäki. Keskuspuiston työmatkapyöräily olisi houkuttelevampaa.
Kommentit (6)
Miten ihmeessä jokaisen pienen nyppylän ylittäminen tuntuu nykyajan sähköpyöräilijältä niin ylivoimaiselta? Se että 3 km jaksaisi polkea omin avuin tuntuu olevan aivan mahdottomuus.
Pyörätie on uusi synonyymi Helsingissä avoimelle shekille. Mitenkäs monta miljoonaa laitetaankaan likoon Herttoniemen siirtolapuutarhan oikaisuun? Tuossa säästetään matkaa 30 metriä eikä ole edes mäkeä. Helmikuussa ihmetellään kun liikennejärjestelyt eivät toimi, kun pyöräilijät ovat kadonneet jonnekin.
Vierailija kirjoitti:
Hohhoijaa...
Reipas polkeminen herättää mukavasti.
Eikö sen räjäyttäminen jo aloitettu?
Sateenkaarimäki välttyisi töllistelijöiltä.
Helsingin päättäjiltä voisi kysyä, että miten pyöräily pelastaa kaupungin?
Palvelut on keskitetty kilometrien päähän. Kauppakeskukset on ripoteltu ympäri pääkaupunkiseutua ja osa niistä mahdottomien julkisten yhteyksien takana. Työpaikat sijaitsevat keskimäärin kymmenien kilometrien päässä. Ja missä ne pyöräilijät lorvivat marraskuusta maaliskuuhun.
Siis pyöräily on kiva harrastus mutta se ei ole liikenneratkaisu kasvavan kaupungin tarpeisiin. Toki jos ne palvelut ja työpaikat saadaan lähiöihin, niin ehkä sitten mutta kaupunki-infra ei vai tue tätä, eikä tule koskaan tukemaankaan. Helsinki ei ole Köpis ilmastollisesti ja unelmointi muusta on vain unelmointia. Realismia peliin, kiitos.
Hohhoijaa...