2024 : olen vankilassa 4 vuotta, tapoin 100 raakkua.1977: Olen metsähallinnon johtaja, keksittiin Penan kanssa hyvä juttu!!!!!!!
2024 : olen vankilassa 4 vuotta, ajoin metsätyökoneella joen yli ja tapoin 100 raakkua. Työ meni, perhe meni, metsätyökone meni ja sakkoa tuli 500 000 e.
1977: Olen metsähallinnon johtaja, keksittiin Penan kanssa siinä että mennään työkoneilla tuosta
joen läpi ja tehdään tätä 40 vuotta, ei tähän kukaan puutu ja muutama uhanalainen lohi tai raakku siinä menee, mutta ei kukaan huomaa ja sain ylennyksen heti metsätyökonekuljettajasta firman johtoon. #Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professorin Matti Tolvasen mukaan tapauksessa sovelletaan myös yhteisösakkoa, jota voidaan tuomita 850 000 euroon saakka yritykselle, joka on ollut vastuussa teosta.
Lisäksi törkeästä luonnonsuojelurikoksesta tekijälle on tiedossa vankeutta neljästä kuukaudesta neljään vuoteen. Konkreettinen, henkilökohtainen rikosvastuu riippuu siitä, miten pitkälle vastuu kohdistuu yrityksessä.