Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

5v lapsen huolestunut vanhempi.

Vierailija
19.08.2024 |

Moi. Lapsemme aloitti päiväkodin pitkän kesäloman jälkeen. Heti ensimmäisenä päivänä hän alkoi pelätä jotain vanhoja tuttuja kavereita kenen kanssa oli ennen kesää leikkinyt. Sitten seuraavaksi alkoi kadulla pelätä ja välillä vältellä tietyn näköisten ihmisten katsomista, sulkee silmät ja sanoo että en halua nähdä tuota. Sitten tuli että haluaisi sanoa ihmisille asioita ääneen mitkä heissä häiritsee, esim iso maha tai "tyhmän näköisiä", myös kuulema haluaisi että muilla murtuu paikkoja ja se ois kivaa. kaikkea tällästä ihan älytöntä. Tuntuu että kaikki tälläset  typerät ajatukset pitäs päästä sanomaan ääneen ja ne jää vellomaan selvästi mieleen jatkuvasti. Vasta tässä viikko menty ja jos ajatukset saa muualle niin lapsi ihan normaali mutta sitten ne samat kurjat ajatukset taas palaa mieleen. Huoli alkaa herätä. Onkohan tämä joku vaihe tämän ikäisille ? onko kokemuksia edes jostain saman tyyppisestä? Muutos tosissaan tapahtu tuossa yhessä yössä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
19.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nyt ihan kaikille tule samanlaisia kausia tai haasteita mutta suosittelen että juttelisit lapsesi kanssa siiitä miksi hän haluaisi sanoa sellaisia asioita? Kysy onko hänellä paha olla jostakin syystä? Yritä selvittää mikä johtaa tähän käytökseen ja tarpeeseen solvata ihmisiä. Jostakin se paha olo tulee, kiukkua voi purkaa muullakin tavalla. Meillä aikuisillakin on joskus paha olla ja tekisi mieli loukata muita mutta sellaiseen ei kannata lähteä koska tulee vielä pahempi fiilis sellaisen jälkeen. Keskustelkaa ja käykää asioitakin läpi. Muista myös itse elää rakkaudellista elämää ja varmista ettei kukaan opeta lapselle pahoja tapoja.

Vierailija
2/2 |
19.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan normaalilta teiniaikuisenkin käytökseltä. Kiukuttaa, hakeeko huomiota jostakin syystä? Selvitä ettei kukaan ainakaan kiusaa ja varmista että lapsi ei rupeaisi itsekään kiusaamaan ketään. Puhukaa myös itsetunnosta sekä rakkaudesta itseä sekä muita kohtaan. Kaikki ovat tärkeitä ja arvokkaita ihmisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla