Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ollaanko valmiina?!? Nyt se tuloo

Vierailija
16.08.2024 |

Mikä on isorokko?   

Isorokko on variolaviruksen aiheuttama infektiotauti. 

 

Variolavirus kuuluu orthopoxviruksiin, johon kuuluvat myös esimerkiksi lehmärokon ja apinarokon aiheuttajavirukset.

 

Miten isorokko tarttuu?  

Tauti leviää pisaratartuntana ihmisestä toiseen. Tartunta voi tulla myös esimerkiksi potilaan käyttämistä liinavaatteista. 

 

Itämisaika on noin 12 vuorokautta, mutta voi vaihdella 717 vuorokauden välillä.

 

Miten tautia ehkäistään?

Isorokko hävitettiin maapallolta vacciniaviruksesta valmistettujen rokotusten avulla. 

 

Suomessa isorokkorokotukset jatkuivat vuoteen 1980. Sen jälkeen syntyneillä ei ole suojaa isorokkoa vastaan. Myös aiemmin rokotettujen immuniteetti on todennäköisesti heikentynyt ajan kuluessa, joten rokotetutkin henkilöt ovat luultavasti alttiita taudille.

 

Isorokkorokotetta on edelleen varastoituna useissa valtioissa, myös Suomessa. Rokotevarastoja ja rokotteen käyttökelpoisuutta tarkkaillaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksessa.

 

Isorokolle altistuneet henkilöt ja heidän lähiympäristönsä voidaan rokottaa, mikä lievittää taudin oireita. Se voi myös ehkäistä taudin kehittymisen kokonaan, jos rokote annetaan 4 vuorokauden sisällä altistumisesta.

 

Väestötason rokotuksia ei suositella taudin ehkäisyyn.

 

Mitkä ovat isorokon oireet?

Ensioireina ovat

 

korkea kuume

päänsärky 

selkäsärky 

väsymys. 

Ihottuma alkaa tyypillisesti 23 vuorokautta myöhemmin punoittavina näppylöinä suun ja nielun limakalvolla, jolta se leviää kasvoille, käsivarsiin, vartalolle ja viimeiseksi jalkoihin. 

 

Ihottuma muuttuu muutamassa päivässä ensiksi rakkulaiseksi ja pian märkäiseksi. Rakkulaerite on sameaa ja rakkulan keskellä näkyy painauma. 

 

Rupeutuminen alkaa toisen sairasviikon alussa ja ruvet jättävät jälkeensä pahoja arpia.   Lähde THL ja rokotukset päättyneet Suomessa 1980. 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
16.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä leviää? Linkkiä kehiin.

T: Tuntematon

Vierailija
2/4 |
16.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos jollain on jo tartunta, pitäisi sitten olla muut tropit. Ei kai siinä vaiheessa enää työnnetä rokotteita. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
16.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apinarokko on isorokko. Media vääntää sen seksitaudiksi. Mun mielipide. Täytyyhän se maailmanlaajuinen rokoteoakko saada aikaiseksi. Lääke on jo olemassa. Kassat kilisee

Vierailija
4/4 |
16.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up up up 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kolme