Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vanha kattila, huomioi metallin irtoaminen

Vierailija
04.08.2024 |

Osassa kattiloista ei ehkä ole tätä ongelmaa. Mutta huomasin että omasta pienestä kattilasta irtoaa ehkä metallia tai jotain muuta (hyvin pesty) jos kiehauttaa kuumalla, pienempi kiehuminen ei tee sitä. Uusi kattila voisi olla hyvä. Jos kupissa on vesi, kirkkaassa taskulampun tai keittiövalaisimen valossa huomaa kelluuko jotain pinnalla tai sen alapuolella. Samoin irtoaako kupista tai siivilästä jotain. Hyvä niksi katsoa myös lähdevesi kirkkaassa valossa, yhdessä pullossa oli mustia pisteitä. Pullo pitää säilyttää ylöspäin kylmässä, siinä kyljessä lukee. Eri asia sitten jos joku haluaa suodattaa vielä veden tai muuta sellaista. Astianpesukoneen jälkeen osa ilmeisesti huuhtelee myös kupit ja lasit.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
04.08.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nanomikroskooppia tai mikroskooppia täällä tosin ei ole. Voihan elintarvikkeissakin olla vaikka mitä jos alkaisi oikein tutkimaan, vaikka kasvien pintoja.

Vierailija
2/2 |
19.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laitoin metallisiivilään kahvinsuodattimen ja sen päälle valumaan pashan. Maistoin seuraavana päivänä nestettä, joka valui alla olevaan astiaan ja siinä on metallin makua. 

Voiko siis pashaa syödä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla