Miten välilevyn pullistuma oireilee?
Jos se on alaselässä. Missä ja minkälaista se kipu on? Onko se keskellä rankaa vai sivussa?
Kommentit (11)
Täysin yksilöllistä. Monilla on välilevyn pullistuma niin, etteivät tiedä sitä itsekään ja osa on taas niin huonossa kunnossa, että voi olla jopa halvaantumisriski.
Minulla alaselkää juilii välillä, varsinkin istumisen jälkeen, välillä on pitkiä aikoja, ettei ole mitään oireita.
Minulla oireili niin että ihan jokainen liike sattui ja paikallaanolokin sattui. Kipu tuntui alaselässä ja välillä meni jalat alta kokonaan. Jalkaa ei voinut nostaa yhtään, kävellessä oli pakko laahata jalkoja varovasti eteenpäin. Sitten puutui pakarat pysyvästi.
Tuntuu kuin olisi puukko alaselässä. Välillä parempia päiviä, välillä huonompia. Vuosien aikana ollut alaraajoissa kipuja ja puuttumista välillä. Pakaroissa tuntuu jatkuva kipu, samoin lonkissa. T. Alle 50v
Epäiletkö, että sinulla olisi välilevyn pullistuma, vai miksi kyselet?
Olet liikuntakyvytön, et pääse makuulta ylös, et pääse ylhäältä makuuasentoon. Et pysty nostaman jalkaasi ilmaan astuaksesi askeleen.
Huomaat kyllä varmasti miten se oirehtii, jos todellakin on välilevyn pullistuma....
Lannerangan magneettikuvaus on se missä nuo salat selviävät ap. Kaikki muu on arvailua.
45v ylittäneillä on kaikilla kuivahtaneita tai pullistelevia välilevyjä.
Vierailija kirjoitti:
Epäiletkö, että sinulla olisi välilevyn pullistuma, vai miksi kyselet?
Joku selkäkipu on, ja tuntuu just alaselässä ja pakarassa, ja vihloo myös reiden kautta polveen. Ap.
Pakarassa. Sen jälkeen alempana ja alempana kunnes lähtee tunto varpaista. Sen jälkeen kasvaa sarvi otsaan.