TM: Tekoäly valvoo ihmisjoukkoja Pariisin olympialaisissa: oikeustieteilijä arvioi turvallisuushyötyä ja yksityisyyden suojan painajaista
https://tekniikanmaailma.fi/tekoaly-valvoo-ihmisjoukkoja-pariisin-olymp…
"
Valmistautuessaan olympialaisiin Ranska antoi vuonna 2023 lain nro 2023-380, joka on lakipaketti vuoden 2024 olympialaisten oikeudellisten puitteiden luomiseksi. Se sisältää kiistanalaisen artikla 7:n, joka sallii Ranskan lainvalvontaviranomaisten ja niiden teknisten alihankkijoiden kokeilla älykästä videovalvontaa ennen vuoden 2024 olympialaisia, niiden aikana ja niiden jälkeen, sekä artiklan 10, joka nimenomaan sallii tekoälyohjelmistojen käytön video- ja kameratiedostojen tarkasteluun. Näiden lakien ansiosta Ranska on ensimmäinen EU-maa, joka laillistaa näin laajan tekoälyllä toimivan valvontajärjestelmän."
Mitä ajatuksia teillä herää tästä?
Kommentit (5)
Hyvä vaan että saadaan ryzzzzäterroristit kiinni
Yllättävää että jokin tm-lehti, mikä koostuu lähinnä tekniikkauskovaisista ihmisistä, julkaisee tällaisen artikkelin. Tuskin monikaan lukee, kun ei näy silmien edessä tuolla arjessa.
Helpoin keino, estetään portilla muslimin näköiset.