"Jumala on sitä suurempi, mitä useampi ihminen uskoo siihen."
Olen joskus lukenut otsikkoon kirjoittamani väitteen.
Kertokaapa, mitä asioita nykymaailmassa on sellaisia, jotka ovat olemassa vai siksi, koska ihmiset uskovat niihin.
Itselläni tulee mieleeni kryptovaluutat. Tiedän, että kryptovaluutat ovat oikeasti olemassa, mutta niihin en sillä tavalla usko, että voisin niihin sijoittaa. Niiden olemassaolo perustuu puhtaasti siihen, että on riittävän monta ihmistä, jotka uskovat niihin siinä määrin, että omaisuuttaan niihin sijoittavat.
Kommentit (7)
Vierailija kirjoitti:
Ai luit Aku Ankasta? Hyvä kirja
En. Se oli joku parempi kirja. Aku Ankkaa en lue. Ei ole minun juttuni se.
Mitä enemmän maksajia sitä humalanmassa papit ovat, uskoa voi ilman kirkollisveroakin.
"Jumala on sitä suurempi, mitä useampi uskoo siihen"
absurdi lause. Ei kukaan, joka uskoo Jumalaan, kirjoittaisi noin. Uskoville Jumala on tietenkin Hän.
Hemmetin hieno lause ja totta.
Mitä enemmän ihmiset uskovat johonkin asiaan, sitä suuremman merkityksen se saa.
Rahaan uskoo koko ihmiskunta ja sen merkitsee nykyään kaikkea mahdollista.
Vierailija kirjoitti:
"Jumala on sitä suurempi, mitä useampi uskoo siihen"
absurdi lause. Ei kukaan, joka uskoo Jumalaan, kirjoittaisi noin. Uskoville Jumala on tietenkin Hän.
Jos kukaan muu ei uskoisi sinun jumalaasi, olisiko Hän uskomisen arvoinen?
Vai perustuuko jumalaan uskominen sittenkin joukkovoimaan: Kun sinulla on ne uskonsisaret ja uskonveljet, joiden kanssa yhdessä uskotte Häneen, Hän on teille vahva ja vaikutusvaltainen?
Ei pidä paikkaansa kristinuskon Jumalan kohdalla, tuo on jonkun ateistin keksimä lause. Jumala on aina ollut ja tulee aina olemaan sama, uskoivatpa ihmiset Häneen tai eivät.
Muihin, maallisiin ja ihmisten asioihin tuo lause voi päteä, esim. kryptovaluuttoihin, kuten joku tuossa jo mainitsikin.
Ai luit Aku Ankasta? Hyvä kirja