Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

8% lähikauppaviinit on kyl kauheeta kiljua

Vierailija
03.07.2024 |

Eikä edes päähän nouse. Alkoon sen verran pitkä matka etten viittiny sinne lähtee. Ja kesäloman alotuksen kunniaks aattelin et testaan kaupan 8 prossasia valkkareita (2 pulloa). Ne on juotu ja eikä oikeen tunnu missään vaikka juon alkoholia vain harvoin, 4-5 kertaa vuodessa. Hyllyt oli kuitenki melkein tyhjänä näistä lähikauppaviineistä, et kai niille ostajia on.

Juotko lähikauppaviinejä?

Vaihtoehdot

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
03.07.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhden punaviinin yritin juoda mutta kesken jäi. Kuka noita edes juo? 

Kuitenkin joku 8 pros olut on ihan maukasta, mutta noi viinit ainakaan punkku ei maistu kelleekään minun tutuista.

Jos nykyääm vielä tehtäis boolia niim vois noita valkkareita semmoisen pohjaksi kokeilla.

Vierailija
2/4 |
03.07.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sama kokemus. Ovat vähän sellaisia 'sunnuntaiepätoivojuomia'..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
03.07.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin naurettavaa kun täällä ei voida myydä oikean 10%+ alkoholipitoisuuden sisältäviä juomia ruokakaupoissa.

Olen testannut muutaman 8%:en, en pitänyt koska liian mehumakeahkoja, ja käytän loput niistä ruuanlaittoon. Valkoviinin risottoon ja punaviinin pataan.

Suomi, Ruotsi, Norja ja Arabimaat taitavat olla maailman ainoat joista alkoholia saa ainoastaan alkoholimyymälästä eikä ruokakaupoista.

Olen asunut Tanskassa, Saksassa ja USA:ssa ja niissä totuin että pystyi ostaa ruokaviinit samasta myymälästä kuin viinit.

Vierailija
4/4 |
03.07.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

korjaus = pystyi ostaa ruokaviinit samasta myymälästä kuin ruokatarvikkeet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan yksi