Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kiittämättömät työttömät eivät enää muista mitä hyvinvointivaltio tarkoittaa

Vierailija
29.06.2024 |

Amjad on yksi Pakistanin 2300 viemärien puhdistajasta, jotka avaavat tukkeutuneita viemäreitä käsin. 



Torakka-armeijat ja löyhkä eivät ole pahinta, mikä viemäriaukosta alas liukuvaa odottaa. Saastaisessa vedessä uiskentelevat rotatkaan eivät aiheuta sellaista huolta kuin jäteliemessä kelluvat partakoneenterät ja käytetyt injektioneulat. Tukkeutumat yritetäänkin ensin avata pitkillä bambukepeillä, mutta jos se ei onnistu, ainoa keino on laskeutua viemäriin ja puhdistaa se käsin.



Tällä hetkellä hän ansaitsee 25000 rupiaa n. 82€ kuussa, vakinaistettuna kuukausiansiot nousevat 32000 rupiaan 106€





Samaan aikaan Kuubassa Vähimmäispalkka on 2100 pesoa ja tyypillinen eläke 1700 pesoa. Sosialistinen valtio takaa kaikille 5 kananmunaa kuukaudessa. Vapailla markkinoilla tavanomainen 30 munan pahvilevyllinen maksaa 3500 pesoa eli lähes kymmenen euroa.





Suomalaisen työttömän olisi hyvä kiittää maansa hallitusta siitä että saa katon päällensä, sähköä töpselistä sekä rahaa automaatista. 

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla