Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

6v-nlassa todettiin rintakehän epäsymmetriaa.HELP!

30.01.2007 |

Täällä huolestunut äiti miettii mistä voisi johtua, kun 6v. pojalla todettiin neuvolassa että oikea puoli rintakehästä on vasenta selvästi ulompana!?



Saimme lääkärille ajan, mutta olisin kiitollinen jos joku osaisi kertoa asiasta tai on omaa kokemuksia/tietoa!



Poika ei ole loukannut itseään, eikä arista kohtaa. Myöskään aiemmin ei ole asiaa huomattu (esim.5v. neuvolassa)



Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
18.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla itselläni oli juuri sama homma aikanaan (28v. sitten) kouluunmenotarkastuksessa. Lääkäri laittoi minut röngtenkuviin eikä mitään löytynyt. En muista mikä syy siinä oli, mutta eipä tuosta asiasta ole sen jälkeen mitään edes puhuttu. Ei välttämättä siis ole mitään vakavaa.

Vierailija
2/3 |
19.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasen puoli on oikeaa ulompana. Oikean puolen alimmat kylkiluut kaartuu voimakkaammin ja aikaisemmin sisäänpäin, kuin vasemmalla. Ei ole haitannut mitenkään. Joskus aikanaan on kuvattukkin, ja ihan harmiton, ainakin minun kohdalla :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.02.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomasin sen aikoinaan itse, kun vauva oli parin kuukauden ikäinen. Nyt ikää 5,5 vuotta ja koskaan asiaan ei ole kiinnitetty sen enempää huomiota. Lääkärit vain sanoneet, että ihminen ei ole symmetrinen. Olen siis usealle eri lääkärille näyttänyt tätä juttua muiden käyntien yhteydessä näiden vuosien aikana ja kaikilla sama vastaus.