Miksi kaikkia nousulohen jokia ei vapauteta turhista voimaloista ja tehdä edes nousuportaita! tämä on rikos!
tännekin urpolandian kainuuseen nousisi isoja lohia ja taimenia jokeen ja olisi kuten 1800-luvun alussa vielä, ulkomailta asti tultiin tänne perhokalaan jopa venäjän keisari kävi kalassa täällä. business kukoistaisi ja olisi turisteja
ei kun urpot ja homehtuneet eläkeläiset käyvät runoviikolla ja koko kaupunti kuoleepi. sama muualla
tehkää perästä ja purkakaa kaikki
antaa lohen elää!
https://yle.fi/a/74-20092808?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR1BID3UIERMWp6Xr…
Kommentit (6)
vihreiden rahat ja tuki menee Gazan tukemiseen ja m aa ha nmuuttajien tukemiseen, se on fakta
Tätä on odotettu yli 70 vuotta. Kemijoki on ollut siirtomaatalouden riistokohde ja on edelleen.
Ulkomailta asti tultaisiin taas saastuttamaan ja kaloja kiusaamaan. Ei se ympäristön suojelu niin toimi. Kalastus pitää kieltää kokonaan, tai sitten rakentaa lisää ympäristöystävällistä vesivoimaa, jolloin kalastussaastutus loppuu.
Joo, puretaan vaan ihan kaikki ja palataan pettuleipään ja kaskinauriiseen.
Vierailija kirjoitti:
Joo, puretaan vaan ihan kaikki ja palataan pettuleipään ja kaskinauriiseen.
Lohi olisi hyvä lisä noihin sapuskoihin. En usko, että 1930- luvulla pettuleipää syötiin, vaikka lohi nousi moniin jokiin. Oli muuten Kemijoen valuma-alueella ne viimeiset talot, jotka liitettiin valtakunnan sähköverkkoon.
kumma kun vihreät eivät KOSKAAN ole ajaneet tällaista asiaa, että lohille pitää lakisääteisesti rakentaa nousuportaat ja turhat voimalat purkaa? miksi ei? ei kun ilmastonmuutosta parannetaan sillä että polkupyörä ja sähköauto!