Kun ajattelet asuinalueita, tuleeko mieleen vain ihmiset?
Vai näetkö mielessäsi kaikkien koirat, kissat, lemmikit? Entä pelkät talot ja huonekalut, vai esineiden yksityiskohtia? Autot? Mielikuvitus. Huomasin joskus, että ajattelen niin että näen vain ihmiset. Mutta lenkillä tajuan miten paljon koiria on ihmisillä ja vaikka kukkia. Ja kirjahyllyjä vilahtaa jossain valaistussa ikkunassa.
Kommentit (7)
Ei ellei siellä asu joku tuttu. Leppävaarasta tulee mieleen Sello, Vallilasta amis, Haagasta sotarikostuomioistuin, Otaniemestä Aalto-yliopisto ja Roihuvuoresta kirsikkapuut.
Aina kun olen uutta kerrostalo vuokra laatikkoa käynyt katsomassa niin vilkaisen ensimmäisenä aulan nimiä.
Vierailija kirjoitti:
Aina kun olen uutta kerrostalo vuokra laatikkoa käynyt katsomassa niin vilkaisen ensimmäisenä aulan nimiä.
Tämä kannattaa tehdä! Itsellä ainakin niin huonoja kokemuksia edellisen asuintaloni samassa rapussa asuneesta erään tietyn kulttuurin ja uskonnon perheestä. Pitivät järkyttävää meteliä (esim. yöllä ulkona) ja heittelivät roskia rappuun. Heillä ei ollut mitään kunnioitusta muita asukkaita kohtaan. Isännöitsijä ei tehnyt mitään korjatakseen asiaa, niin päätin muuttaa pois. Nykyinen asuintaloni on rauhallinen suomalaisten asuttama taloyhtiö. Siitä opin, että aina täytyy katsoa aulassa oleva nimilista. Siten pystyy edes jonkin verran minimoimaan ongelmia.
Olen asunut ulkomailla sekä erittäin huonolla alueella ja erittäin hyvällä alueella. Huonolla alueella silmään pisti narkkarit ja kodittomat kadulla ja ihmiset heittelivät roskia minne sattuu. Myös alueen ihmisten pihat olivat usein kuin kaatopaikkoja ja harvalla oli mitään kauniita kukkaistutuksia. Ihmiset pukeutuivat epäsiististi. Hyvällä alueella sitten päin vastoin. Koiria oli molemmilla alueella, mutta köyhällä alueella koirat oli enemmän pitbull tyylisiä ja rikkaalla alueella seurakoiria. Rikkaalla alueella ihmiset olivat terveemmän näköisiä ja paljon juoksijoita aina puistossa.
Näen puut ja kasvit, sekä talot ja joskus ihmiset sekä lemmikit. Liikun yleensä aikaisin aamulla, niin ei ole ketään muita liikkeellä.