Alkeellinen paikannus
Lentokoneeni haaksirikkoutuu autiolle saarelle. Pystyn saatavilla olevasta elektroniikasta rakentamaan lähettimen johon virtaa riittää muutaman tunnin ajaksi. Muuten on vain kello ja tiedän päivämäärän.
Miten määritän sijaintini että voin radioviestissä kertoa edes suurin piirtein mistä minua kannattaa etsiä?
Kommentit (3)
Jos kellosi on edelleen lähtöpaikan ajassa niin ainakin pituuspiirin saat jollain tarkkuudella selville kun katsot mihin aikaan aurinko on korkeimmillaan ja sitten paljonko tämä poikkeaa siitä milloin kellosi näyttää puolta päivää. Jos aurinko on korkeimmillaan vaikkapa kun kellosi näyttää 18 niin olet noin 6/24=1/4 maapallon ympärysmitasta länteen lähtöpaikastasi.
Nykyään lennonjohdolla onniin hyvät paikantimet, että löytävät missä signaali on kadonnut ja kohdistavat etsinnät niille suunnille. Radiolähettimen sijaan kannattaa rakentaa savuttava kokko, jotta huomataan paremmin.
Ei kyvyt riitä, täh!