Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hämmentävän vähän puhutaan kommunikaatiomullistuksen vaikutuksesta sekasorron ja toivottomuuden kokemukseen

Vierailija
25.05.2024 |

Oletteko havainneet samaa? Somen ja digialustojen kehityksen myötä suuret ihmisjoukot pystyvät keskustelemaan samoista asioista reaaliajassa, kun taas aiemmin keskustelu rajoittui tuttavapiiriin ja hyvänpäivän tuttuihin. Nyt kuka vaan voi olla yhteydessä kehen tahansa, ja kaikki muut ajan tasalla. Voidaan nostaa asioita esiin tai vetää niitä alas, yhdessä, joukolla. Ollaan paljon tietoisempia muiden tavasta ajatella ja nähdä maailma, ja toisaalta kaikesta siitä mistä ei olla yhtä mieltä.

Tällä on väkisinkin valtava vaikutus sekä tapahtumiin että ihmisten näkemyksiin. Mutta keskustelun laajentumisen myötä vaikuttaa laajentuvan myös kokemus ahdistumisesta, toivottomuudesta ja siitä, että maailma on kehittymässä yhä huonompaan suuntaan. 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.05.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan ei oikein tunne tai hallitse somemaailmaa. Ihmisten käytös siellä on arvaamatonta. Vauvan kaltaiset Keskustelupalstat tuovat nähtäville sen, kuinka valtavasti eri lailla ja häiriintyneesti ajattelevia on, ja se ahdistaa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kuusi