Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Imetys sattuu aina vaan

17.05.2008 |

Vauva on 3-viikkoinen ja täysimetyksellä. Tässä matkan varrella on jo ollut kaksi pahaa rintatulehdusta ja alkuun tietysti kipeät ja haavaisetkin rinnanpäät. Näistä on nyt selvitty, mutta aina vaan on rinnat kipeät ja imetyksen ensimmäiset minuutit ihan tuskaisia. Onko muilla näin? En muista aiemmista imetyksistä että näin pitkään olisi ollut näin kivuliasta. Otan vieläkin välillä yöksi kipulääkettä että pystyn imettämään. Rinnat näyttävät ulkoisesti olevan ihan kunnossa, paitsi oikeassa rinnanpäässä on sellainen pieni keltainen alue. Olen yrittänyt tähyillä vauvan suuhun, muttta mielestäni siellä ei sammasta näy. En kyllä ole varma tunnistanko sen.



Vauvan imuote on jo ihan kunnossa, siitä ei ole kyse. Ja rinnat on siis välillä tuskaisen kipeät erityisesti juuri imetyksen jälkeen.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla oli nännit kipeät vain viikon, mutta maidon heruminen sai pitkään aikaan sellaisen epämiellyttävän tunteen aina imetyksen alussa, ei se varsinaisesti kipua ollut, mutta ei tuntunut kauhean kivalta. Se kesti kerrallaan aina ihan muutamia sekuntteja ja arvelin sen johtuvan juuri siitä kun maitoa lähti vauhdilla herumaan rinnoista? :)

Vierailija
2/5 |
13.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omalla kohdallani vauva on 2 kk ja välillä meni imetyksen kanssa jo kivastikin. Nyt taas muutamat viikot nännit arkana jatkuvasti.



Olen imetystukilistaa (http://imetystukilista.net) yrittänyt ehtiä lukea ja koittanut sen avulla tarkistaa ja korjata imuotetta sekä imetysasentoja. Välillä imetyksen alku koskee enemmän, välillä vähemmän. Imetyksen ulkopuolella nännit ovat arat koko ajan. Helposti tulee noita mainitsemiasi keltaisia alueita, jotka itselläni ainakin ovat vesikelloja. Rasvailen nännejä tarvittaessa, että paranevat ihon osalta nopeasti. Kipu tuntuu tosin paljon syvemmälläkin nännissä kuin vain iholla. Vauvan suu on neuvolassa aina katsottu siistiksi.



Lapsellani on ikävä tapa hermostuksissaan ja ilmavaivoissaan nyhtää nänniä ja imaista se suuhun voimallisesti monta kertaa peräkkäin vähän kuin imisi spagettia. Siihen en aina ehdi heti väliin. Hänelle tulee tuolloin helposti muutenkin sellainen tiukka, suppea imuote, jota hellävaroen pyrin korjaamaan avonaiseksi. Tuntuu vaan, etteivät rinnat pääse koskaan parantumaan. Pariin otteeseen on tuntunut niin pahalta, että on ollut pakko kipeämmästä rinnasta pumpata maito ja syöttää pullosta.



Lapsi on ensimmäinen, joten olen ihan aloittelija tässä asiassa. Tuskaa on ja murhetta, mutta yritän silti täysimetyksellä päivä kerrallaan. Muut vaihtoehdot käyvät kyllä päivittäin mielessä. Jotenkin vain ajattelen, että vika on minussa ja sen voisi korjata, mutta rahkeet eivät meinaa riittää. Pitää taas jutella ensi viikolla neuvolassa. En ole sieltä vielä oikein ohjeita / tukea saanut.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisiko lähelläsi imetystukiryhmää, johon voisit mennä imuotetta näyttämään? Ryhmät saattavat olla kyllä nyt kesällä tauolla, mutta monet imetystukiäidit ovat valmiita auttamaan ryhmien ulkopuolellakin. Ryhmien ja imetystukiäitien yhteystiedot löytyvät täältä http://imetystukilista.net/ryhmat/ . Apua saa myös imetystukipuhelimesta http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view… tai imetystukiskypestä http://imetystukilista.net/sivut/index.php?option=com_content&task=view… .



Meilläkin oli alussa imuoteongelmia ja ensimmäisen kuukauden rinnat olivat enemmän tai vähemmän verillä. Tämä aika oli kyllä tosi rankkaa (joskus saattaa edelleenkin päästä itku, jos alun hankaluuksia alkaa muistelemaan). Lopulta imetys alkoi kuitenkin sujua ja imetän tytärtäni edelleen (ikää nyt 1v3kk). Imuotteen korjaaminen ei ole ihan helppo juttu ja olisi kyllä hyvä, jos saisit siihen jostain apua. Voimia.

Vierailija
4/5 |
13.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei meinanntu imetys alussa olenkaan onnistua, kun vauva ei saanut kunnon otetta rinnasta. Onneksi synnytyssairaalassa annettiin avuksi rintakumi, se avulla imettäminen oli helppoa. Sitten kun vauva oppi imemään ilman kumia niin meni vähän aikaa hyvin. Sitten toinen rinta/nänni tuli TOSI kipeksi eli itkin ja imetin. Otin jälleen rintakumin avuksi ja laitoin ahkerasti lansinoh voidetta. Välillä kun ei pystynyt edes kumin kanssa imettämään niin pumppasin toisen rinnan ja juotin pullosta. Ehkä viikko meni kikkaillessa, mutta sen jälkeen ei ole ollut mitään ongelmia imetyksen kanssa! :D Nyt siis vauveli 2kk ja täysimetyksellä.

Vierailija
5/5 |
13.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imetysongelmat alkavat helpottaa ja rinnat ovat arat enää tiheän imun päivinä. Kirjoitin toisessa ketjussa josko olisi johtunut kireästä kielijänteestä ja lääkäri totesikin kielijänteen olevan kireähkö. Luulisin että se on kuitenkin vaikeuttanut hyvän imuotteen löytymistä.



Tsemppiä kaikille imetykseen!