TV:n lupamaksu
On tämä lupa maksu jotenkin turhaa,kun ei saada palvelua,muuta kuin jotain 15 kertaa esitettyä ohjelmaa. Vuorosanat osataan jo etu- sekä takaperin.Sitten jos jotain näytetään niin ainakin tv1 näyttää mustavalkoisia elokuvia jostain 1943 tai jotain sinnepäin? Kuka niitä oikein katsoo? Mummo ikäisetkin on jo ihan eri sukupolvea kuin parikymmentä vuotta sitten. Huh,huh.. outoa venkoilua noiden ohjelmien kanssa. Samaa huutokauppa keisaria näytetään putkeen monella kanavalla,ei sitten kiinnosta yhtään. Koettakaa nyt parantaa ohjelmien laatua,ja jättäkää toistot pois. Meillä on jo laitteet,joilla voi ne äänittää,ja katsoa sitten niin monta kertaa kuin haluaa.
Kommentit (9)
TV-lupamaksu lopetettiin jo 12 vuotta sitten.
Sillä maksetaan henkilökunnan palkat. Sisältö ei merkitse.
Ja Huutokauppakeisariin ei ole sentin latia käytetty Yle-maksua.
YLE:n budjetti on about 600 miljoonaa euroa vuodessa ja sillä ei saada kuin pelkkää paskaa.
Pitäisi lakkauttaa koko instanssi.
Nykyään YLE saa moninkertaisesti rahaa pakollisen veron kautta.
Se raha käytetään wokettamiseen ja ostetaan kalliita sarjoja ilmaisjakeluun. Tämähän pitäisi olla vastoin kilpailulakeja, mutta ei näköjään ole.
Vierailija kirjoitti:
Ei tv-lupamaksua ole enää olemassa, se on nykyään Yle-vero.
Tarpeeksi kun väkeä alkaa olemaan toimeentulotuella niin tippuu ylen verot aika reippaasti kun sitä ei peritä köyhimmiltä.
Katso muulloin kuin iltapäivällä niin et näe Suomi-leffoja. Illasta, kieltämättä, tulee aika paljon politiikkaa, mutta sen esittäminen taas on Ylen velvollisuuksia.
Paljastit juuri olevasi tuilla elävä, arkenakin kotona mätänevä av-mamma. Jos olisit työssäkäyvä, et näkisi iltapäivän kotimaisia elokuvia, etkä luulisi, että tv-lupia yleensä onkaan ja jos olisi, olisit jättänyt senkin maksamatta. Työssäkäyvät ihmiset ymmärtävät lukea veroehdotuksensa ja huomaavat, että siellä mainitaan myös YLE-vero.
Ei tv-lupamaksua ole enää olemassa, se on nykyään Yle-vero.