Asutko qasa asunnossa?
Oletko vuokrannut asunnon qasalta? Mitä nämä oikein ovat, ennen kuullutkaan?
Kommentit (10)
Onko kukaan tosiaan saanut vuokra-asuntoa Qasalta?
Ihmetyttää tuokin, että vuokralaisten profiilit on kenen tahansa nähtävissä ilman kirjautumista.
Vierailija kirjoitti:
Onko kukaan tosiaan saanut vuokra-asuntoa Qasalta?
Ihmetyttää tuokin, että vuokralaisten profiilit on kenen tahansa nähtävissä ilman kirjautumista.
K: Mitä tämä tarkoittaa yksityisyyteni näkökulmasta?
V: Yksityisyytesi on meille tärkeä ja..
😑
Vierailija kirjoitti:
Onko kukaan tosiaan saanut vuokra-asuntoa Qasalta?
Ihmetyttää tuokin, että vuokralaisten profiilit on kenen tahansa nähtävissä ilman kirjautumista.
Tämä kiinnostaisi minuakin. Jotenkin inhottaisi jättää profiili tuonne kaikkien katseltavaksi. Minulla ei muutenkaan ole somessa mitään profiileja, niin tuonneko pitäisi nyt antaa omat tiedot. Luetella työt, opiskelut ja asuntotoiveet kuvan kanssa.
Minä vuokranantajana olen saanut hyviä vuokralaisia ja vuokrat tulevat ajallaan. Maksan palvelusta pienen korvauksen ja se on mielestäni hyvin kohtuullinen. Palvelun maksua en ole lisännyt vuokriin, vaan olen samalla hinnalla vuokrannut asuntoa Qasa kautta ja suoraan asiakkaalle. Minulle palvelun hinta on yhdestä asunnosta 18€ / kk, maksan mielelläni ja vuokranantajana nukun yöni rauhassa.
Olen katsellut esim. Kymintie 24, muka luhtitalo ?
Vanha puutalo. Toinen omakotitalo oli kuvissa siisti, karttakuvassa jotain muuta. Väri oli sama.
Tuo Qasa on siis oikotiehen väkisin yhdistetty palvelu jos yksityinen haluaa laittaa vuokrailmoituksen ilmaiseksi. Qasa haluaa vaan siivun siitä välistä tarjoten samalla jotain "tarpeellisia" palveluita. Itse laitoin juuri oman asuntoni vuokrailmoituksen tuon kautta ja huomasin että sinne ei saa edes tietoihin lisättyä omaa puhelinnumeroa että mahdolliset vuokralaiset voisivat ottaa yhteyttä. Otsikkoon antoi kuitenkin lisätä sen. Kun vain saa yhteyden potentiaalisiin vuokralaisiin niin jätän tuon palvelun pois siitä välistä
Se on harhaanjohtava koko homma koska mainostaa että vakuus 0e jos tekee sopimuksen palvelun kautta mutta harva vuokranantaja käyttää Qasan palvelua joten vakuus onkin ihan normaali. Olen saanut sen käsityksen että jos yksityinen haluaa asunnon Oikotielle niin pakko laittaa Qasan kautta mutta niitä palveluita ei ole pakko käyttää.
Mikä on qasa? kokemuksia?