Miten ihmiset jaksavat viettää juhlia?
En tiedä, olenko sitten masentunut tai jotakin. Kaikki juhlapäivät menevät tylsistyneinä ohi. Joulu, pääsiäinen, vappu, kaikki. Olen kyllästynyt kaikkiin perinteisiin ja luen vapaapäivän mielelläni vaikka kirjaa.
Miten saisin fiilisteltyä enemmän juhlia? Ei kiinnosta tehdä jotain munkkeja kun ei ne ees oo erityisen herkkua. Miten ihmiset edes ehtivät kaikkea tuollaista? Tarvitsisin erityisen loman, että ehtisin valmistautua johonkin juhlaan ja jaksaa sitä viettääkin.
Sori ankeusviesti.
Kommentit (9)
Minä olen kyllästynyt kaikkiin juhliin mutta en koe itseäni masentuneeksi. Vappu ei voisi vähempää kiinnostaa. Munkit on ihan ok, mutta ei niin hyviä että ostaisin itse ja sima on mielestäni pahaa. Voin juhlia tavallisena viikonloppuna jos on juhlan aihetta mutta näistä vuoden perinnejuhlista ei kiinnosta mikään. Joulua ja juhannusta vietän miten sattuu kyseisenä vuonna huvittamaan ja muut juhlat vietän kuten tavallisen päivän.
Jotkut haluavat juhlia ja sinä asiasta hermostut?
Minä en enää vietä kun joulua ,perinteisesti menemme siskolle, nyyttikestien merkeissä.
En tykkää minkäänlaisista juhlista kun en ole yhtään sosiaalinen.
Minulle on talvella diagnosoitu keskivaikea masennus ja akuutti ahdistuneisuushäiriö. Silti jaksoin juhlia pääsiäistä ja vappua. Itse asiassa tänään mietin juhlahumussa vähemmän omaa pahaa oloani kuin aikoihin.
Ihmiset ovat näköjään erilaisia tässäkin asiassa.
Koska tykkään suunnitella ja järjestää juhlia. Nautin siitä aidosti, ja juuri eilen ja tänään järjestin vappujuhlat ja vappubrunssin vauva kainalossa. Kavereille ja lähipiirille taas helppoa tulla paikalle valmiiseen pöytään, kaikki hyötyvät.
Oon miettinyt ihan samaa.. joku pakkojuhlinta on evvk.
Vierailija kirjoitti:
Oon miettinyt ihan samaa.. joku pakkojuhlinta on evvk.
Se olisi kyllä ahdistavaa jos olisi pakolla juhlittava. Joka vuosi esim. vähän ahdistun heidän puolestaan, jotka kokevat jonkun juhlapyhän ahdistavaksi koska on pakko matkustaa esim. sukulaisiin ja siellä on huono tunnelma.
Mutta juhlimisesta pidän, olen lapsesta saakka saanut esimerkin siitä, miten juhlat katkaisevat arkea eikä siihen vaadita mitään suurta.
Siksi ihan kahdestaankin ollessamme tykkään laittaa kivan kattauksen ja panostaa ruokiin, sen ihmeempää ei välttämättä juhlimiseen tarvitse. Pienet asiat tuovat juhlan. Toki tykkään järkkäillä juhlia myös isommalle porukalle, mutta sellaisia joissa on rakkaat läheiset tai hyvä kaveriporukka.
Osta munkit kaupasta, ei kaikkea tarvitsee itse nykyään tehdä. En myöskään ole mikään kätevä emäntä.