**Toukotuhinoiden-05 kehityskaaria**
Kommentit (11)
Tässä meidän toukopojan (la 28.4, synt 5.5) kehityskaari
- 83 cm ja 10 kg
-vaatekoko 74-80
-sanoja tulee ja muutama parisanainen lause, kovasti kertoo juttuja niillä sanoilla mitä on
-osaa syödä ja juoda itse, pääasiassa poika juo lasista, joskus nokkamukista, pullosta ei ole koskaan juonut
-kävelee, juoksee, kovasti koittaa hyppiä, energinen pikku poika
-heräilee öisin, joskus harvoin nukkuu koko yön
- Poju on ihana, tempperamenttinen äidin poika
Rokoista pojalla on ollut vauvarokko ja vesirokko
Mareila+Toukopoika 05 ja isoveli 03/01
-pituutta on viimeks mitattu 2kk sitten, oli silloin 86cm. painoa on 12,1 kg
- vaatekoko on tällä hetkellä 86-92, riippuen vaatteesta.
- puhuu todella paljon. aloin kerran listata sanoja paperille mutta 200 sanan kohdalla en jaksanut enää kirjoittaa ja lisää olis ollu viel. 4-5 sanan lauseita juttelee. sanat perusmuodossa vielä lauseissa, hauskan kuuloista. =)
- syö itse, ei edes anna syöttää enää... juo lasista sekä pillillä ja sporttipulloista...
- vauhtia riittää, mutta juokseminen on vielä kömpelöä. kävely on normaalia. kiipeilee, tanssii. ei osaa kuperkeikkaa (ei kyllä olla harjoiteltukaan)
- nukahtaa illalla 20-21 välillä ja herätetään aamulla viim 9! mutta heräilee usein öisin. ei ihan joka yö. nyt just eroahdistusta taas menossa, äitiä kaivataan yöllä kovasti. päiväunet nukkuu hoidossa noin 1,5 h, kotona herätän 2 h jälkeen. oli muuten vauvana huono nukkuja, 20 min pätkiä vain päivisinkin, nyt on sit hieman petrannut!
- pottaan saadaan päivittäin tulosta, mutta sillä ei merkitystä sinänsä, koska ei hänellä vielä ole valmiuksia kuivaksi. tosin just yks päivä oli vaippa kahden pottailukerran välin ihan kuiva (2h), joten ehkä pikkuhiljaa.. kiirettä ei ole, kesällä ajattelin paremmin yrittää.
-viihtyy hoidossa todellakin! on pph:lla osa-aikaisesti omalla mummillansa, missä kolme muuta lasta myös. kaipaa näiden kavereiden seuraa aina kun ollaan pidempään kotona vain. unissaankin hokee kamujen nimiä... syö paljn paremmin hoidossa kuin kotona.
-käytössä meil öisin tutti, pulloja ei käytössä puoleen vuoteen.
-vauvarokko tuli tasan 1-v synttärinä, juhlien jälkeen! =)vesirokkoa ei millään saatu vaik käytiin sitä vähän kerjäilemässä... =)
-infektioastma diagnosoitu 1v3kk iässä. lääkkeet päivittäisessä käytössä.
sannuska
Tässäpä ois meidän neidin kehityskaari (syntynyt 17.5. la oli 22.5.)
- 1,5 vuotis neuvolassa painoa oli 11 kiloa ja pituutta 82,5 senttiä
- vaatteista on käytössä 80 ja 86 senttiset
- sanoja tulee koko ajan vain enemmän, varmaan jotain 50-100 sanoisin... lauseita ei ole vielä kuultu. Mutta ymmärtää kyllä kaiken tosi hyvin ja välillä huomaa et typyä ärsyttää kun ei saa itseään ilmaistua.
- meilläkin syödään itse jos vain ruoka on semmoista et pysyy jotenkikaan lusikassa tai sormissa =), muuten minä sitten autan. Yleensä neiti syö itse siihen asti kun on nälkä ja sitten äidin pitää jatkaa, tai menee leikkimiseksi. Typy juo tavallisesta mukista, mutta vettä juo vielä nokkamukista, tuttipulloa meilläkään ei ole koskaan ollut käytössä. Tutista luovuttiin kun neiti oli 1 v 2 kk.
- Vauhdikas neiti meilläkin asustaa, juoksee, hyppii, tanssii, hyvin harvoin kävelee... Tykkää kovasti olla ulkona ja touhuta siellä. Mekään ei olla kuperkeikkaa koitettu, vois olla kiva. Muskarissa tykkää tehdä monenlaista, mm. hyppiä trampoliinilla.
- Meillä nukutaan omassa huoneessa isojen sängyssä alkuyö ja sitten tullaan äidin ja isän keskelle. Nukkumaan menee n. 21 ja herää aamulla 7.30-8.30 välillä. Päikkäreitä nukkuu vajaasta tunnista kahteen tuntiin.
- Pottailua harjoitellaan päivittäin, mutta saalista ei olla saatu pitkiin aikoihin. Tarkoitus ois kans kesällä saada neiti virallisesti oppimaan niihin puuhiin.
- Muutama nuha on sairastettu ja vauvarokko, ei sen suurempia.
Oikein touhukas ja ihanan aurinkoinen toukoneiti täällä meillä asustaa. Mukava katsoa kun oppii koko ajan uutta.
Terkuin Heann ja pikkuneidit 1 v 8 kk ja 4 kk
tyttö painoi marraskuussa viime neuvolakäynnillä 11790 ja on 83cm pitkä, ei pidä enää paikkaansa, onkasvanut paljon..Ens viikolla on neuvola ,sitten tarkat mitat.
Vaatekoko on pääosin 92cm.
Puhetta,siis ymmärrettävää sellaista tulee joka päivä uutta, tänään oppi sanomaan heippa!..sanoja kirjoittelin muutama ilta sitten (että muistaisin sitten nuo hauskat " melkein" oikein sanotutkin kuten " sytä" eli sydän ja " övvö" eli pöllö...) ja n.70 niitä on.Kahden sanan lauseita ei vielä ole kuin joskus vahingossa. Tippitappi - röllinlaulua " laulaa" .
Syö itse lusikalla ja sormin, iltapuuro on usein kränäämistä ja vaatii siinä kohtaa syöttämistä. Juo tuttipullosta univettä, nokkamukista ja tavalisesta kahvallisesta mukista ruoka -ja janojuomat.Saunassa meillä on vadelmapillimehu herkkuna, sitä ei voita mikään :).
Liikkuminen on muuten ketterää mutta portaat on vielä aika vaikeat mennä.Meillä ei ole oikein harjoitusmahdollisuuttakaan niihin..muuten kyllä kiipeilee tuolille ja joka paikkaan ja juoksee, kävelee varpaillaan ja pyörii villisti ympyrää.. Paini pienen veljen (8kk) kanssa on lempihommaa..ei äidin mielestä ;)
Nukkuu vielä pinnasängystä ,neidon huone eri päässä taloa kuin meidän makkari niin ei olla pidetty kiirettä ettei yöllä tai aamulla harhailisi yksinään.Nukkumaan kumpikin käy klo 20 ja tyttö heräilee aamuyöstä n. klo 5, vesipullo suuhun ja jatkaa unta. Joskus vaatii päästä väliimme aamuyöstä.Unia tuntuu näkevän jo jonkun verran, yks yö huusi " vauvaa!" ja seisoi sängyssään puolenyön aikaan.. ?
Kaikkiaan reipas tyttö, rakastaa huomiota ja alkaa esittää aina kun on vieraita- on muuten raivostuttavaa!! Miten sen tuon ikäiseltä saa pois? Ei hän itse sitä vielä tiedosta.
Aika uhmakas on ,ei useinkaan kieltoa usko ja muutenkin ylidramaattinen itkupilla päälle jos kieltää ,etenkin vieraiden nähden ;)
Kirjoja hän rakastaa ja nukkeleikkejä.. ja vettä, siis kylvyssä oloa ja suihkua ym!
Ja pikkuveli on korvaamaton taistelukumppani..
Tarinoita olisi tietenkin älyttömästi mutta toiseen kertaan.. :)
terkkulein ent. Millacamilla ja pikkulinnut =)
Käytiin justiinsa tänä aamuna kontrollissa, kun silloin 1,5 v-lääkärineuvolassa kuului se sydämen sivuääni. Edelleen kuului hyvälaatuinen asystolinen sivuääni joka ei onneksi jatkotutkimuksia sen enempää kaipaa.
-paino oli tänään 12,2 kg
-pituus 88 cm
-pipon mitta 49 cm
-vaatekoko neidillä on 92 cm, on pitkäkinttuinen ja 86 cm:n housut on auttamattoman lyhyitä, samoin 86 cm:n paidanhihat
-puhuuko ja kuinka paljon: Sanoja tulee jo varmaan viitisenkymmentä ja kahden kolmen sanan lauseita joka päivä uusia, lisäksi juttelee sitä omaa kieltään kun leikkii itsekseen jotain huisin jännää ja osallistuu keskusteluun omalla höpötyksellään aktiivisesti :-)
-syökö itse, juoko pullosta,mukista: Syö itse, jos ei ole herkkuruokaa niin pitää syöttää ettei mene leikkimiseksi, juo nokkamukista, lasista ja mukista, aamu-ja iltamaidon tuttipullosta jossa tutin tilalla sellainen nokka
-liikkuminen: juoksee, kävelee etu-ja takaperin ja tamppaa juuri niin kuin Kummelissa ne tamppaajat, hyppii tasajalkaa, seisoo yhdellä jalalla
-nukkuminen: päiväunet nukkuu joskus vaunuissa, joskus sängyssä, viime päivinä ei ole nukkunut päikkäreitä ollenkaan ja siksi on nukahtanut puoli kahdeksan maissa, päikkäri-päivinä tuntia myöhemmin. Herää 3-5 kertaa yössä ja kipittää omasta sängystään äidin ja isin väliin koittamaan jos voisi jäädä, viideltä tulee yleensä meidän väliin ja jatketaan unia puoli seitsemään tai seitsemään.
-muuta: tykkää lukemisesta, pikkukakkosesta ja Mikki Hiiren kerhotalosta, hellä ja rakastava neiti, mutta luonteeltaan aika äkkipikainen! Uhmaikä selvästi jo alkanut, heittäytyy mahalleen maahan ja potkii ja kiljuu jos ei asiat mene neidin pillin mukaan (eli usein).
Tässäpä jotain neidin kehityksestä tällä hetkellä.
Kaisu ja Veekku 9.5.05 (l.a. 12.5.05)
- Painaa ja on pitkiä:
Puoltoistavuotisneuvolassa oli 84cm ja 12010g. Pituutta on ainakin tullut tämän jälkeen jonkin verran. Painon kanssa on vähän niin ja näin - syö tällä hetkellä vähän.
- Vaatekoko:
86-92. Uudet vaatteet ostan kaikki 92.
- Puhuuko ja kuinka paljon?:
Ruotsinkielisiä sanoja tulee paljon. Osa ihan oikein, osa epäselviä. Suomeksi osaa jonkun verran sanoja. Kahden sanan lauseita alkaa tulla.
- Syökö itse, juoko pullosta,mukista?:
Syö itse hyvin harvoin. Osaa kyllä, mutta ei aina viitsi. Taitaa olla myös vanhempien laiskuutta... Tällä hetkellä tavallinen muovilasi ja nokkis käytössä. Osaa juoda kummastakin, mutta lasin kanssa sattuu vielä vahinkoja. Pullo oli minimaalisessa käytössä isän hoitaessa yksivuotiaaseen asti.
- Liikkuminen:
Jatkuvasti liikkeessä, lähinnä juosten.
-Nukkuminen:
Valitettavasti meidän herran heikoin lenkki. Välillä nukkui upeasti 20.30-7/8 heräämättä, tällä hetkellä herätään jälleen 5.30-6.30. :( Yöllä herää 0-2 kertaa keskimäärin. Päivällä nukkuu 1-2 tuntia, useimmiten puoltoista.
- Muuta:
Tällä hetkellä kova mammavaihe menossa. Ei oikein leiki itsekseen, ja äiti ois parempi kuin iskä. :( Tuttia käyttä virlä nukkuessa. siitä ois tarkoitus päästä eroon ennen kaksvuotispäivää. Kotona olen ens syksyyn. Niin ja ehdottomat lempipuuht on uiminen ja Mikki Hiiren kerhotalon katsominen.
Terveenä on ollut enimmäkseen. Yskää ja nuhaa on ollut.
Mamma ja Daniel (28.5.)
*Painaa noin 11kg, 1,5-vuotiaana oli just tasan 10kg ja on kyllä selvästi siitä jo paino noussut. Pituutta en osaa arvioida mutta vaatekoosta päätellen noin 84cm (1,5-vuotiaana tasan 80cm)
*Vaatteet meillä on lähinnä kokoa 86, muutama kokoa 80 menee vielä. Kuomat on kokoa 24, pipoista meillä on 2-4-vuotialle tarkoitettuja (hieman reiluja mutta edellinen koko oli liian pieni). Sukkahousut taas on kokoa 70-80, koska seuraava koko (80-90) oli ihan valtava.
*Juttelee kovasti, mutta kielestä en tiedä... Sanoja: äite, isi, auto, uvva (juna), puu' o (puuro), käti (hanska tai käsi?), tatoo (tahtoo), mmmi (muumi), appua (saippua), aappa (vaippa tai saapas tilanteesta riippuen), anna. Joka päivä kyllä tuntuu nyt oppivan lisää =) ja ymmärtää todella hyvin puhetta ja osaa tehdä itsensä ymmärretyksi vaikka sanoja ei olisikaan vielä.
*Syö itse ja jopa lusikkaa käyttäen, jos vain viitsii -kotona viitsii harvemmin. Juo nokkamukista lähinnä siirteyssyystä. Osaa kyllä juoda lasista tai mukistakin mutta läikkymisvaara on vielä liian suuri...
*Juoksee hirmu vauhtia, kiipeilee, konttaa ja osaa kuperkeikan
*Nukkuu omassa huoneessa pinnasängyssä, josta kaksi pinnaa poistettu eli pääsee itse punkasta pois halutessaan. Nukkuu läpi yön heräämättä noin 21-7. Päiväunet 2h. Unirätti ja muumipappa kavereina.
*J aloitti päiväkodissa vuodenvaihteen jälkeen ja kaikki on mennyt tosi hyvin. Tädit kehuvat kun J on niin reipas, iloinen, puhelias ja silti rauhallinen (ei polta päreitään jos joutuu odottamaan vuoroaan esim ulos lähtiessä), nukkuu ja syö hyvin.
Hypospadian korjausleikkauksesta on toivuttu hyvin. Ennen joulua oli silmätulehdus, sitten korvatulehdus. Viime viikonloppuna tuli taas silmätulehdus ja räkätautia, mutta ei ainakaan vielä korvatulehdusta. Sen sijaan edellisen tulehduksen jäljiltä korvissa on edelleen nestettä, ja olemme saaneet lähetteen Meilahteen asian takia. Mutta ei mitään vakavampaa ole ollut.
Teletapeista poika tykkää, ja muumeista. Muita suosikkijuttuja ovat autot ja junat, ja punainen taaperokärry ja ylipäänsä kaikki vedettävät tai työnnettävät lelut. Myös lukemisesta tykkää erityisen paljon.
Paino ja on pituus:
Marraskuussa 85 cm ja 12 kg, nyt jo isompi.
Vaatekoko:
Lähinnä 86, jotain 80 vielä menee.
Puhuuko ja kuinka paljon:
Puhuu paljon ja lakkaamatta. Sanoja tosi paljon ja puhuu 4-6 sanan lauseita (taivuttaa sanat ja käyttää mennyttä aikaa).
Syökö itse, juoko pullosta,mukista:
Osaa syödä itse, vaikka välillä menee leikkimiseksi ja syöttämisen puolelle. Hoidossa tietysti syö itse, mutta vanhempia hyppyytetään :) Juo muovimukista tai nokkamukista.
Liikkuminen:
Kävelee, juoksee ja tanssii (=hytkyy). Vauhtia riittää.
Nukkuminen:
Nukkuu yöt hyvin, n. 20/21-07/08 ja päivällä n. 1,5 tuntia.
Muuta:
Jonkinlaista uhmaa pukkaa päälle ja lähes kaikkeen todetaan ensin, että " Ei" sen tarkemmin miettimättä :) Hauska vesseli.
Ihana kun puhuu niin paljon, eli pystytään jo " keskustelemaan" . Tykkää autoista (vähän liikaakin!) ja lukemisesta ja kotihommien tekemisestä yhdessä.
Terkuin,
Lillakka, rv 31 ja Peetu 1v9kk
Paino ja pituus:
Kotona mitattiin tammikuussa 89cm ja painoi 13,5kg
Vaatekoko:
92
Kovasti tulee sanoja ja välillä kahden kolmen sanan lauseita.Omaa juttua tulee vielä paljon mukaan.Yrittää nyt joitakin sanoja taivuttaa toiseen muotoon.
Tykkää kun palvelu pelaa, eli ruuat täytyy syöttää, mutta jälkiruuat malttaa syödä itse.Tällä hetkellä ei oikein jaksa keskittyä syömään pitkäksi aikaa.Vellin juo mokkamukista, muuten juo mukista, lasista taikka mistä vain tarjoaa.Jätti itse pullon pois kesällä.
Nukkuu n 21-8.30 ja päivällä n 2tuntia.Yöllä monesti herää ja haetaan meidän väliin nukkumaan.Nukahtaa omaan sänkyyn silittelemällä, nukkuu vielä pinnasängyssä.Nyt menee tarhaan jossa alkaa nukkumaan isojen tyttöjen sängyssä niin kohta sitten ostetaan iso sänky kotiinkin. tykkää myös nukkua vaunuissa päikkärit jos vaan ei ole kova pakkanen.
Kova meno on päällä koko ajan, oppi kävelemään 10,5 iässä ja siitä saakka ollaan menty.juoksee, kävelee takaperin, pomppia ei vielä osaa trampoliinilla mutta sänkyssä sekin jo onnistuu.
uusin taito jota nyt kovasti opetellaan on riisuminen ja pukeminen.Kauppakasien täyttäminen ja purkaminen on kivaa ja kaikki kotityöt jossa saa auttaa.antaa pyykkiä koneesta että saan laitettua niitä narulle ja laittaa likasia koneeseen.
Neitin piti huomenna aloittaa päiväkodissa mutta tuli kipeäksi.Hieman jännittää vuoropäiväkotiin vieminen, mutta onneksi neiti on niin sosiaalinen ja positiivinen, että eiköhän siihen totu.
Nelli&Ada 1v 9kk
Niin kiinnostaisi tietää mitä muut tämän ikäiset
- painaa ja on pitkiä,
- vaatekoko,
- puhuuko ja kuinka paljon,
- syökö itse, juoko pullosta,mukista,
- liikkuminen,
- nukkuminen
- muuta
Tässä Jessen(19.5, la 14.7) listaa:
- paino 9,5kiloa
- pituus 76cm
- vaatteet 80 cm
- ei siis puhu, miksei se puhu. EI osaa kyllä sanoa ja tuntuu kaiken ymmärtävän
- itse syö, mutta kyllä välillä autetaankin. Nokkamukista juo, paitsi aamu- ja iltavellin haluan antaa pullosta ja pitää pikkuista sylissä.
- kova on joo pojalla vauhti, siis melkein juoksee ja käsi vatkaa sivulla kuin kunnon " tamppaajalla" ikään (jos joku muistaa sen Kummeli jutun). Kuperkeikkaa kovasti harjoitellaan.
- Perhepäivähoitoon menon jälkeen (lokakuu06) on nukkunut tosi hyvin ja vielä kun Isi alkoi laittamaan yöpuulle niin parani oleellisesti. Nukkuu siis koko yön omassa sängyssä 20-07 suurin piirtein. ja vielä pain tunnin päikkärit
- hoidossa kun on niin pieni nuha koko ajan mutta muuten ollu tosi terve, no yksi korvatuledus josta ei kyllä valittanut ollenkaan. niin ja lokakuussa oli ilmeisesti vauvarokko.
Tässä Jessen kaari, millanen muilla ois ihan tosi kiva kuulla. varsinkin että onko ollut rokkoja?
terv. Ilona