Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä on työriippuvuus?

Vierailija
17.04.2024 |

Olin työharjoittelussa ja sen päätyttyä ilmeni työnantajan tehneen minusta ilmoituksen työriippuvuudesta ja nyt kukaan ei suostu ottamaan edes harjoitteluun sen takia. Onko tämä joku uusia asia josta pitäisi olla tietoinen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä on uustermi työnargomanialle, eli työ tuottaa tekijälle niin paljon mielihyvää että työn tekemisestä tulee työntekijälle pakkomielle ja tämä saattaa muun muassa ajatella jatkuvasti töitään sekä kokea ahdistusta, stressiä, masennusta ja muita vieroitusoireita silloin, kun työn tekeminen estyy. Usein työhön saatetaan myös käyttää huomattavasti aikaa, ja toisinaan työnteko voi aiheuttaa haittoja terveydelle ja ihmissuhteille sillä työriippuvainen itsetuhoisesti laiminlyö helposti perhe-elämän ja harrastukset. Lisäksi itselle haalittu työtaakka voi johtaa uupumukseen tai jopa loppuunpalamiseen.

Vierailija
2/2 |
17.04.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työriippuvuus on työversio esimerkiksi alkoholi- ja peliriippuvuudesta. Pahinta työriippuvuudessa on kuitenkin se että silloin kun en ollut töissä iski anhedonia eli mielihyvän puute ja mikään mikä normaalisti tuottaisi mielihyvää (esim korjat , musiikki, herkut, ulkoilu ja jne) ei tuottanut mielihyvää. Sen takia olen nykyään työkyvyttömyyseläkkeellä ja otan lääkitystä, jotta mieli pysyy vireänä enkä vajoa apatiaan, voimattomuuteen ja pahimmillaan lamaannu sänkyyn.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä viisi yhdeksän