Kokemuksia erosta
Mies lähti, keräsi kamppeita mukaansa ja jätti minut kolmen lapsen kanssa. Ei vaan kuulemma enää jaksa perhe-elämää. Olen aivan puulla päähän lyöty. Mitä nyt seuraavaksi siis tapahtuu?
Kommentit (11)
jatkatte elämäänne ja kun mies lampsii takaisin, ilmoitat ettei hän asuu enää siellä. Kelasta kannattaa hakea yh-korotukset lapsilisiin ja olla lastenvalvojaan yhteydessa elatusmaksuasioissa. Jos on omistuskämppä, sitten pitää miettiä myynti tai lunastuskuvioita + osituksen teko, jos olette naimisissa.
Erosin vuosia sitten kirkosta eikä siitä tullut minkäälaista ongelmaa.
Minulla on oikeasti hätä asian kanssa ja saan aika ikäviä kommentteja.
Onko oikeasti näin, että avunpyyntöön vastatataan ilkeillen.
ap
Tuo on iso elämän kriisi ja elämä voi lamaantua. Kannatta olla kavereihin yhteydessä, puhuminen auttaa paljon. Ja tietysti jos jollain on omakohtaista kokemusta erosta, niin saat vertaistukea. Minä etsin netistä tietoa ja työkaluja selviytymiseen. Täältä löysin paljon vinkkejä : https://www.mielenterveystalo.fi/fi/omahoito/erokriisin-omahoito-ohjelma
Lasten takia on tärkeää että pidät itsestäsi huolta, anna kaikkien tunteiden tulla. Minä aloin pitämään päiväkirjaa, joka päivä fiilikset kirjoitin ylös ja arvelen sen olleen hyväksi.
Seurakunnat järjestää erotapaamisia tms.kannattaa tutustua.
Ellei vielä lopullinen ero tule kyseeseen, niin joku pariterapia kannattaa.
Eipä siinä, eropaperit vetämään käräjäoikeuteen, siinä on 6 kk harkinta-aika.
Kelalle ilmoitat miehen osoitteenvaihdoksesta, jotta saat yh-korotuksen lapsilisiin.
Aika lastenvalvojalle, jossa sovitaan lasten asumisesta, yhteis- vai yksinhuoltajuus, elatusmaksut, mahdolliset lomajärjestelyt yme. Tänne on miehen tultava mukaan.
Käy kelan sivuilla laskureilla laskemassa, saatko jotain tukia.
Jos päiväkoti-ikäisiä lapsia, ilmoita kunnalle, että saat päivähoitomaksut ilmaiseksi.
Omistusasunnon omistusjärjestelyt myös tehtävä. Samoin, jos on yhteislainalla ostettua muuta omaisuutta, esim. auto, kesämökki.
Jos on avioliitto ilman avioehtoa, on tehtävä ositus, muuten menee avioehdon puitteissa omaisuuden erottelu.
Jos on tullut yhteinen testamentti tehtyä, niin teet uuden, vanha kumoutuu sillä.
Voimia!
Vierailija kirjoitti:
Minulla on oikeasti hätä asian kanssa ja saan aika ikäviä kommentteja.
Onko oikeasti näin, että avunpyyntöön vastatataan ilkeillen.
ap
Kuule, Vauvalta ei kannata neuvoa kysyä. Täällä on niin kusipäistä sakkia ettet uskokkaan. Kysy apua mieluummin ystäviltä tai sukulaisilta.
Nostan