Kannattaako käyttää 7500 euroa takkaleivinuuniin?
Lähinnä ruuanlaittoon siis. Maksaako se itsensä koskaan takaisin?
Kommentit (13)
Riippuu iästäsi, voipi mennä melko pitkään ennen kuin on maksanut itsensä takaisin.
Riippuu täysin siitä, onko omaa metsää ja saatko puut tehtyä itse vai pitääkö rämpiä ostopuilla.
Osta kasa käytettyjä tiiliä ja palkkaa muurari muutamaksi päiväksi, niin saat takkaleivinuunin paljon halvemmalla.
Miten se itsensä takaisin maksaisi, ojantaisiko käteistä? Uuni ajaa ihan saman asian.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu täysin siitä, onko omaa metsää ja saatko puut tehtyä itse vai pitääkö rämpiä ostopuilla.
Puut voi tehdä itse vaikka ne eivät olisi omasta metsästä.
Aika pitkään vie, mutta varalämmmönlähde on tärkeää olla talossa.
Itsellä tilauksessa samoilla toiminnoilla plus puuhellalla moinen, sen budjetti on 35.000€. Rakennamme uutta taloa.
Onko tuossa piipun muurauksen ja siihen liittyvien kattotöiden hinta jo mukana?
Käytössä kannattaa keskittyä lämmitykseen ja laittaa sen mukaan sitten ruuat. Jos sen leivinuunin pääasiallinen käyttö teillä on ruuan valmistus, eikä talon lämmittäminen, niin se ei maksa itseään koskaan takaisin. Toivottavasti saatte jostain halpaa tai ilmaista puuta.
Me asutaan metsän vieressä ja kaatuneita puita saa hakea. Taloyhtiö omistaa ne ja pölkkykoneen.
keväästä syksyyn, pakkasiin asti, haen väh kerran kk puun, usein monta krt viikossa ja puita on kuivumassa aidallinen. Kuulemma usean vuoden edestä.
Meillä on leivinuuni, onhan se aivan ihana. Lämpöä riittää ja tämä lämpö on miellyttävä.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu täysin siitä, onko omaa metsää ja saatko puut tehtyä itse vai pitääkö rämpiä ostopuilla.
Ostopuidenkin hinta vaihtelee. Sekarankaa voi saada pihaan ajettuna edullisesti, siitä sitten itse pilkkoo pinoon/liiteriin.
Omasta metsästäkään puut eivät itsestään ja ilmaiseksi liiteriin kävele. Usein metsäpohjat ovat niin upottavia, ettei puita saa metsästä kotiin ilman traktoria
Jos talossa on sähkölämmitys, tulisija sitten haukkuu hintaansa riippuen hankitun puun hinnasta.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Riippuu täysin siitä, onko omaa metsää ja saatko puut tehtyä itse vai pitääkö rämpiä ostopuilla.
Puut voi tehdä itse vaikka ne eivät olisi omasta metsästä.
Puita voi kasvattaa vaikka omalla pihalla. Puita on hankala tehdä muulla tavalla.
Pelkkä leivinuuni riittää, ei siinä takkaluukkua erikseen tarvita. Leivinuunin luukku toki voi olla lasinen, jotta voi ihastella tulta.
Ottaisin tiilisen leivinuunin vuolukivisellä sydämellä mieluummin kuin vuolukiviuunin. Vuolukiviuuni luovuttaa lämpöä liian nopeasti. Tiiliuunin lämpö on pehmeämpää.
Leivinuuni sopii sekä lämmitykseen, että ruoanlaittoon ja leivontaan, molempi parempi ja kannattaa opetella myös yön yli haudutettavat ruoat.
Jos lämmitystarve on pienempi, ottaisin hellauunin. En laittaisi kahta uunia, koska monesti tulee lämmitettyä vain yhtä. Turha työ ei kiinnosta. On hyvä saada lämmityspuut omasta metsästä, jotta on kustannuksiltaan kannattavaa. Ostopuilla laittaisin varalämmönläähteeksi pienemmän esim hellauunin.
Vanhemmilla on sellainen. En tiedä paljonko maksoi. Säästävät sähköä tekemällä ruokaa leivinuunissa. Takka myös lämmittää.