Hekalta muutto ja kadonneen avaimen korvaus
Äitini asunut yli 50 vuotta samassa Hekan asunnossa ja nyt muuttamassa pois Hekalta.
Hän joutuu tietenkin palauttamaan kaikki avaimet, mutta yli kymmenen vuotta sitten kuolleen isäni avain on kadoksissa. Voiko Heka vaatia korvaamaan lukon sarjoituksen?
Asunto ja koko taloyhtiö menossa syyskuussa monen vuoden remonttiin. Äiti muuttaa toukokuun alussa pois ja asunto siinä kunnossa, ettei sinne uutta asukasta voi ottaa ilman, että kämppä remontoidaan. Tuskin edes kämppää alkaisivat remppaamaan parin kuukauden takia tulevan ison remontin vuoksi.
Eli meillä ei hajuakaan missä vuosia sitten kuolleen isämme avain on. Lukon sarjoitus tulisi maksamaan arviolta 350-550€.
Kommentit (14)
Taloon on siis tulossa peruskorjaus? Silloin asuntoa voitaisiin periaatteessa tarjota lyhytaikaiseen vuokraukseen, jolloin lukot jouduttaisiin sarjoittamaan uusiksi.
Toisaalta se riippuu Hekan kirjanpidosta, jos heillä ei näy montako avainta äidillesi on luovutettu - itse muutin keskinäisellä vaihdolla asuntoon, jonka lukko sarjoitettiin uusiksi Hekan piikkiin, koska edelliseltä asukkaalta ei oltu otettu allekirjoitusta avainten vastaanottamisesta, mutta pakastettujen avainten lukumäärä ei täsmännyt sitä edeltävän asukkaan luovuttamien avainten kanssa.
Jos avain oli alkuperäinen Abloy classic niin kävisin teettämässä uuden.
En muista avaimen mallia, mutta sitä ei voit itse teettää
En tiedä, miten tuo oikeasti menee, mutta pakko kokkentoida, että jos äidiltäsi kehdataan pyytää tuollaisesta korvauksia 50 vuoden muuten moitteettoman asumisen jälkeen, niin osoittaa kyllä firmalta melkoista tilannetajun puutetta.
Siitä ainakin olen varma, ettei Hekalla asuvat narkit ja Somalit todellakaan korvaa lukkojen sarjoituksia kun muuttavat pois
Vierailija kirjoitti:
En tiedä, miten tuo oikeasti menee, mutta pakko kokkentoida, että jos äidiltäsi kehdataan pyytää tuollaisesta korvauksia 50 vuoden muuten moitteettoman asumisen jälkeen, niin osoittaa kyllä firmalta melkoista tilannetajun puutetta.
kokkentoida -> kommentoida :)
Varmistaisin vielä lukkoliikkeessä, voiko avaimen kuitenkin teettää. Jos se on vanha, voi hyvinkin olla että kopiosuoja ei ole enää voimassa.
Mustalla muovisella päällä olevat Abloy avaimet saa nykyisin teetettyä esim suutarilla. Maksaa 10-30 euroa.Tuskin on avaimia aivan äskettäin vaihdettu näitä uudemmiksi, kun asunnot ovat vasta menossa remonttiin.
Eiväthän he voi tietää, onko avain pudonnut viime viikolla jonnekin mahdollisesti talon lähistölle vai onko kyseessä oikeasti jo vuosia sitten hävinnyt isäsi avain.
Asunnoissa oli pienempi remontti n 15v sitten ja silloin lukot uusittiin, eli ei ole alkuperäinen avain kyseessä.
Ja en kyllä ymmärrä mitä järkeä enää loppukeväästä rempata asuntoa, joka menossa alkusyksystä vuosien remonttiin. Sehän vasta kalliiksi tulisi. Väliaikaiset asukkaat ehtisivät asua kämpässä ehkä pari kuukautta, jos sitäkään.
Minun äiti kuoli ja sen kotiavain meni hukkaan niin joutui korvaamaan vain 40 euroa. Oli myös hekan asunto.
Hekan kuppausmallilla, niillä varmaan on rahaa maksaa se itse