Jääräpää kollega luulee, että sanomalla rohkeasti esimiehille vastaan pääsee talossa ylenemään :D
Kollegan mukaan pomot huomaavat, että tuossa on rohkea mies joka uskaltaa sanoa vastaan. Noh ei mene niin.
Kyllä tuolla jääräpäisyydellä ja arvostelulla saa hankalan ihmisen maineen. Seuraavissa yt-menettelyissä tienaa itselleen irtisanomislapun, kun pomot saavat siihen syyn.
Pääosin talossa pääsee eteenpäin tekemällä oman työnsä ja olemalla mukava ja helppo ihminen.
Hankalia jääräpäitä ei kukaan jaksa katsella. Suuret on luulot kollegalla itsestään.
Kommentit (10)
Ei tarvi odottaa edes yt-menettelyä kunhan Orpon ja Purran esitys irtisanomisista menee läpi.
No sehän vähän riippuu (tai pitäisi riippua) siitä onko hänen sanomisissaan järkeä vai ei
no sittehän hänellä menee hyvin kun seuraavia YT:tä ei tule. Niitä ei ole ollut yhtään Suomessa enää pariin vuoteen.
No työnsä tekemällä ja olemalla mukava ei ainakaan etene. Oikeiden henkilöiden mielistely ja kilpailijoiden kampittaminen toimii paremmin.
No kyllä mä olen vähän kollegasi kanssa samaa mieltä. Eikä asioiden kyseenalaistaminen ja mukavuus työkavereita kohtaan poissulje toisiaan.
Se nuorena opittiin ettei kovalla työllä saa yleensä mitään paitsi ehkä lisää töitä. Tämä oli vielä 20 vuotta sitten milloin työmarkkinat olleet näin surkeat kuin nykyjään.
Sanoisin riippuu mitä haluaa on se ettei tekee työnsä hyvin ja pysyy piilossa niin saa pitää työnsä niin näyttää hyvältä firman tilastoissa.
Jos niitä ylenemisiä haluaa tai parempaa paikkaa niin joutuu sotimaan ja loppu tulos voi olla mitä tahansa.
muuten totta mutta olemalla mukava ihminen ei saa kuin taputuksen olkapäälle ja pizzan.
Ainoastaan 2 tavalla pääsee talossa eteenpäin. 1. koulutus 2. selkäänpuukotus.
Vierailija kirjoitti:
Ei tarvi odottaa edes yt-menettelyä kunhan Orpon ja Purran esitys irtisanomisista menee läpi.
Jääräpäisyys voidaan myös tarvittaessa tulkita työtehtävien vastustamiseen tai yhteistyökyvyttömyyteen eli tästä voidaan antaa pari huomautusta ja myöhemmin potkut.
Tsaijai, onkohan se paikallinen sopiminen sittenkään niin hyvä juttu, jos työnantaja pahoittaakin mielensä tosi herkästi
Jos on tarpeeksi jääräpäinen, niin ylenee koko puljun pääjihtajaksi ja sinä nuolet edelleen persettä.