Oletko matkustellut Balkanilla (Serbia, Montenegro, Kroatia, Makedonia...)?
Kommentit (6)
Olen käynyt Albaniassa, Pohjois-Makedoniassa, Bulgariassa ja Kreikkassa.
Olen joskus käynyt kaatopaikalla, onko sama?
Tylsä paikka ja kunnolla itä eurooppalaista töykeyttä ja paskaa asiakaspalvelua. Naiset olivat, noh sanotaan vaan, että aika miehekkäitä.
(Kroatia)
Vierailija kirjoitti:
Olen joskus käynyt kaatopaikalla, onko sama?
Kyllä se lasketaan.
Olen käynyt Kroatiassa, Bosnia-Hertzegovinassa, Serbiassa, Albaniassa, Montenegrossa ja Pohjois-Makedoniassa. Todella kauniita maisemia ja hyvää ruokaa, mielestäni hyvin mielenkiintoisia paikkoja kulttuurinsa ja historiansa puolesta. Keskenään myös todella erilaisia. Varsinkin Albaniassa on paikoin hyvinkin köyhää ja kämäistä ja esimerkiksi bussit (siis pitkänmatkan-) saattavat mennä satunnaisesti ilman aikatauluja. Kroatia taas on lomakaudella turistirysä ainakin rannikolla ja saaristossa. Poliittinen tilanne monessa maassa kaoottinen mikä on surullista ja tuo oman aspektinsa matkailuun myös. Missään ei ole kuitenkaan ollut mitenkään uhkaavaa tai ahdistavaa. Pohjois-Makedoniassa ei ollut mitään itselleni niin ihmeellistä että kaipaisin sinne takaisin, muihin maihin menisin mielelläni uudelleenkin.
Lapseni matkusti toissa kesänä. Oli monenlaista kokemusta. Majoitukset oli välillä vähän sinne päin , bussimatkoilla miettivät välillä, että jos tästä nyt alas lähdetään niin ollaan huomenna kuolintilastoissa.
Mutta pääsääntöisesti matka oli sitä mitä odottivat ja kokemuksia karttui