En koskaan osta pellavavaatteita. Rypistyvät, kutistuvat pesussa
Kommentit (10)
Rakastan pellavavaatteita ja niiden rentoja ryppyjä!
Ostan pääosin pellavaa kesäksi. Kestää jopa kymmeniä vuosia. Paras kesämateriaali mun mielestä.
Eivät hiosta. Pellavamekot parhaita helteellä.
Itekkin haaveilin pellava vaatteista kun kehuttuja. Nyt tulin toisiin aatoksiin. Eipä nämä ihan ongelmattomia ole. Pitäisi venyttää kosteina ja silittää näemmä. Liikaa hommaa.
En minäkään enkä ole ikinä ymmärtänyt hehkutusta. Ruttuiset vaatteet näyttää epäsiisteiltä. Pyyhkeinä menee.
Siis te jotka kehitte niitä... Ymmärrän nuo pellavan hyvät ominaisuudet mutta mitä teette ettei vaate ole kieroon vetävä ryppyinen säkki?
Vierailija kirjoitti:
Siis te jotka kehitte niitä... Ymmärrän nuo pellavan hyvät ominaisuudet mutta mitä teette ettei vaate ole kieroon vetävä ryppyinen säkki?
Kehutte
En juurikaan osta valmiita vaatteita, teen itse. Silloin pesen pellavakankaan ennen vaatteet leikkaamista, joten se ei enää enempää kutistu. Olen kuvitellut, että valmisvaatteet on myös pesty oikeaan kokoonsa, mutta ehkä eivät olekaan.
Rypistyminen on kyllä pellavan ongelma, mutta a) kaikki pellavalaadut eivät rypisty samalla lailla ja b) sitä ei ole pakko pitää ongelmana vaan se on ominaisuus joka kuuluu asiaan. Rypistymistä voi välttää myös oikean mallisella ja kokoisella vaatteella: pellavavaatteen kuuluu olla sopivan väljä, muttei oversised, jotta se ei jää joka mutkaan joko taitteelle tai mytylle.
Pellavan hyvänä puolena sanoisin, että se on hengittävä ja viileä ja auringolta suojaava ja samalla tarpeen vaatiessa lämmin kuitu.
Pellavaneuleet ovat kyllä hankalia, rikkoutuvat helposti.
Pellavassa on parasta ruttuisuus. Rakastuin pellavavaatteisiin, kun katsoin pellava-ajan tv-sarjoja ja leffoja. Aivan ihania <3
Pellavan ei ole tarkoituskaan olla jäykkää ja suoraa, joskin hengarissa kuivattu peltipaita on sellainen. Käytössä kummiskin pehmenee ja rutistuu. Pellava on muuten tosi hyvä itikoita vastaan ;)
Pellava on myös viileä kesällä. Jos ei tykkää paljastella, niin kannattaa tarkistuttaa kavereilta valossa, näkyykö kangas läpi. Tämä on tosin sama kaikissa ohuissa kankaissa. Eräs puuvillahameeni näkyi läpi ja se paljastui minulle vasta ostarin valossa peilin edessä :0
Pellavan kiilto on todella kaunis, rakastan pellavaa!
En myöskään, samasta syystä. En ymmärrä niiden hehkutusta. Laudeliinoina muutama pellavainen ja kamalimpia ikinä