Yhteiskuntarauhaa ei sovi herjata
Äitini syntyi 1920-luvulla epävakaaseen Suomeen, jossa työelämä ja työolot olivat nykypäivän näkökulmasta painajaismaisia: ei työehtosopimusjärjestelmää, ei työsuojelua, ei vuosilomalakia, ei työttömyysvakuutusta, ei lomapalkkalakia lomista puhumattakaan, ei irtisanomissuojaa, ei sairausajan palkkaa, ei eläkejärjestelmää.
Äitini, työläisnainen ja viiden lapsen äiti, ymmärsi yhteistoiminnan ja ammattiliittojen merkityksen.
Äiti ja mummo muistuttivat aina meitä lapsia: Kaikki on taisteltu, yhtäkään työehtosopimusta ei ole saatu ilmaiseksi. He ymmärsivät, että vain ammattiliiton ja äänestämisen kautta he voivat vaikuttaa parempien työolojen ja koulutusmahdollisuuksien luomiseen.
https://hs.fi/mielipide/art-2000010247083.html
Ahneet haluaa näyttää työläisille kaapin paikan. Nyt siihen on tilaisuus kun duunaripuolue ps on innolla mukana heikentämässä työehtoja.