Suurin käärme tähän mennessä löydettiin, painoltaan 500 kiloa laihanakin päivänä, metsästäjä: " Viidakossa on jotain vielä suurempaa!"
Eunectes akayima jossa piirteitä anakondasta, mutta suurempi, on nykyisin tunnetuista käärmeistä suurin mutta viidakossa piileksii vielä hirveämpiä matoja! Tämä löydettiin kun oli ahmaissut aikuisen sarvekkaan lehmän eikä siksi päässyt luikertelemaan viidakon kätköihin. Läheisestä kylästä hävinnyt yön pimeydessä kokonaisia elefanttéja joita Eunectuksen pyydystänyt metsästäjä Jose Sancheros kuvailee "Keskiyön madoiksi". Tuollaisen keskiyön madon Sancheros arvoi jopa 25 metriä pitkäksi, suuren tynnörin paksuiseksi ja ainakin 7 tonnia painavaksi- norsun syötyään, lepotilassa vähintään 13 tonnin painoiseksi.
-Jakarta Sun (Käännös AP)
Jo alkaa lumihanget tuntua mukavilta ja lyhyt kesä turvalliselta, ei ehdi kehittyä tuollaisia linja- auton kokoisia käärmeitä Suomessa marjametsiin!
(Vastaathan samalla fontilla!)
Näin jotain viikko sitten facessa ohimennen videon helkkarin isosta anakondasta uimassa pinnan alla joessa. Luulin sitä optiseksi harhaksi. Nyt harmittaa kun en muista mikä video se oli. Puut näytti pensailta sen keskiyön madon rinnalla.
Missä on Jennifer Lopez? Anakondasta joutuu tekemään uuden version, jossa on vielä isompi mato.