Pitäiskö aviomiehelle kertoa, jos ihastuu toiseen?
Ihastuminen täälläkin sitten tuli, pitkän avioliiton keskelle. Ihastuin itseäni 10 vuotta nuorempaan mieheen, joka omalla olemuksellaan ja luonteellaan vaan tuli ja kirkasti maailmani. Elämäni meni useiksi kuukausiksi aivan sekaisin, enkä vieläkään ole kunnolla tuosta toipunut. Mies huomasi muutoksen minussa, kun kirjaimellisesti hehkuin naisellisuutta, iloa ja seksuaalisuutta. Pitkästä aikaa, aivan yllättäen.
Ihastukseni kuitenkin muutti toiselle puolelle Suomea ja minä aloin taas hiipumaan. Hehku on kadonnut. Olo on apea. Tekisi mieli kertoa miehelleni, että koin vahvoja tunteita toista kohtaan, mutta en tiedä onko siitä mitään hyötyä enää. Tämä avioliitto vaan ei nyt tunnu enää samalta sen jälkeen, kun tiedän että voin tuntea noin jotain toista kohtaan.
Kommentit (10)
Eiköhän sun avioliittosi ole nyt ihan samanlainen, kuin ennenkin.
Kerro ihmeessä, oppiipahan se sika olemaan.
Kaksi reittiä, joko alat(te) tekemään oman suhteen eteen töitä, keskustelette mitä puuttuu ja mitä kumpikin kaipaa, ja saatte itsenne ja toisenne vakuutettua että tie on olemassa parempaan suhteeseen. Tai sitten vaan kerrot miehelle että näin kävi, ja haluat suhteelta alkuhuumaa (jota vanhassa suhteessa ei voi edes työllä saada aikaan) ja haluat eron.
Jos kumpikin päättää valita nykyisen suhteen, ja on rakkautta, ja ei ole ylipääsemättömiä ongelmia, niin kyllästymisestä/tavallisuudesta voi päästä yli ja eteenpäin. Jos ongelmia saadaan avattua ja molemmat oikeasti haluavat suhteen toimivan.
Jos yhtään on niin, ettei toinen ole siinä uudelleenrakentamisessa mukana, niin ei tule toimimaan.
Kerro ihmeesä. Miehesi voi sitten fantasioida sinusta tuon ihastuksesi kanssa. Sängyssä on myös kiva miettiä, kenestä haaveilet. Voi alkaa lerpahtamaan, mutta totuus on tuotava julki.
Mitä tehdä kun on jo keskusteltu ja yritetty, mutta silti palataan aina samaan tilanteeseen. Suhde on hyvä kaverisuhde, mutta intohimo puuttuu. Nopea lyhyt ihastus sai ymmärtämään, että itse kaipaa elämältä vielä niitä suuria tunteita ja intohimoa.
Mutta miksi rikkoa lapsilta kotia ja heittää hyvä muuten toimiva suhde hukkaan jonkun itsekkään halun takia.
Edellinen kirjoittaja ei ollut ap, ihan vaan selvennyksen vuoksi tuli mieleen vielä mainita :)
Itse jätin miehini vastaavassa tilanteessa kun huomasin miten olin ihastunut toiseen. Ei kiinnostsnut enää jatkaa, kun tajusin etten tunne mitään miestäni kohtaan.
Ei pidä kertoa. Joko eroat tai et, ja se siitä. Jos oma mies ei kiinnosta, ero ilmeisesti ja oma asunto. Kumppania ei pitäisi kuormittaa turhaan turhalla roskalla ja hän järkyttyy, joutuu sitten ruotimaan omalta kannaltaan asiaa. Älä kerro kaikkia asioitasi väärälle ihmiselle. Vaikka sulle tärkeää. Oma kumppani EI OLE tukipilari tuossa asiassa, vaan joku muu kiva muualla. Toivottavasti elämässä on muutakin, ettei pelkästään ihmissuhdetilanne vaikuta mielialaan liian voimakkaasti. Vaikka kai se vaikuttaa joskus eikä voi mitään. Ehkä huomion saa muuallekin.