Onko pankki pyytänyt sinulta koskaan selvitystä nostoista ja talletuksista?
Minulta pyysi. Minulla on ollut säästössä tuhansia kotona ja kun olen talletellut niitä nyt pankkiin, niin uhkaavat sulkea tilin, jos en pysty kertomaan mistä rahat on kotoisin. Ei minulla niistä ole mitään tositteita. Olen vuosien varrella saanut lahjarahaa sukulaisilta jouluina ja syntymäpäivillä ja olen säilyttänyt niitä kotona, joten miten niistä voi olla kuittia. En edes muista mikä raha on keneltäkin tullut kun tosiaan rahat on ollut laatikossa niin kauan. Miten minä nyt tämän pankille selvitän? Pelkään, että sulkevat tilini.
Kommentit (5)
Kerrot kattavasti mistä on peräisin ja about miltä ajanjaksolta ja ettei valitettavasti oo dokumentteja näistä. Sulkumahdollisuus on se äärimmäinen tilanne mihin pankit ei kyllä lähde ellei oo todella suurista summista kyse ja epäilyistä ja siitä ettet vastaa mitään. Eli ei mitään hätää.
Ei ole. Peruskysymykset olivat pankin sivulla. Joskus asiakaspalvelijat vattuilleet muuten kysymyksillään, en soittele sinne. Talletusmäärä on todella pieni, yleensä lasku tai maksu. Eli ei mitään poikkeavaa toimintaa.
Tee rahanpesuilmoitus ja lisäksi rikosilmoitus, siis nimenomaan rikosilmoitus, että pankki valmistelee terrorismirikosta ja valmisteluun kuuluu tietojenkalastelu.
Jos viet rahaa pankkiin aivan varmasti kysyvät. Laki vaatii.