Appiukko gynekolgi, kävisitkö hänen luonaan?
Kommentit (11)
Ainakaan, jos appi olisi tämä nykyinen...
Totta puhuen, vaikka äitini olisi gyne, menisin mieluummin jollekin vieraammalle. Ystäväni äiti on kätilö ja hoisi ystävän molemmat synnytykset, mutta enpä vain päästäisi äitiäni kohdunsuutani tunnustelemaan.
Ja ajattelee, että jos tulis joku tauti tai jotain mitä ei saa miehelle kertoo, ni vois olla sukupäivällisillä aika mielenkiintosia ilmeitä. =)
Mulla on vähän hassusti kans, ku se yksityisgyne, missä välillä käyn, hhoitaa myös mun äitin ja äidinäidin gyne asiat. Mutta on fiksu vanhempi herrasmies, jonka luona on rento olla.
Ekalla kerralla gynellä (12 v.) oli se sama mies. Olin siellä, kun toiset kuukautiseni kesti melkein kuukauden. Kun se alko tekee sisätutkimusta, sano mulle, että: " Älä jännitä, ettei kaikki mee päin vittua." Ei kyllä jännittäny enää sen jälkeen, ku rupes naurattaan yllättävä heitto. =)
Kukkis
Se on yksi lysti, kuka minulle kirjoittaa pahasta flunssasta sairasloman tai tikkaa haavan tai uusii migreenilääkereseptini, mutta monimutkaisemmissa ja intiimimmissä asioissa asioin mielelläni ei ihan niin läheisten ihmisten kanssa. Minulla suvussa ja ystäväpiirissä on useitakin lääkäreitä, ei tosin gynekologeja, mutta tosiaan vältän heistä läheisimpien vastaanotoille menemistä muissa kuin edellämainittujen flunssatapausten kaltaisissa asioissa.
Parempi käydä hoitamassa tällaiset asiat vieraalla. Eri asia sitten, jos on joku korvatulehdus tms. Sitten tuttu lääkäri on ihan kiva =)
olis varmaan hellempikin kuin muut, jotkut ovat aika kovakouraisia
niihin aikoihin kun esikoiseni sain. Olihan se lievästi sanoen outoa. :/
kuten en kävis kenenkään muunkaan tutun vastaanotolla, vaikka kyseessä olis nain.
Se olisi oudompaa, jos isä olisi, en tiedä olettaisiko käyvän hänen vastaanotollaan.
Vierailija:
Se olisi oudompaa, jos isä olisi, en tiedä olettaisiko käyvän hänen vastaanotollaan.
Meinasin puota tuolilta kun alkoi niin kauheesti naurattaa ajatus appiukosta gyneokologina... :DDD Pitäs varmaan alkaa hilautua sänkyyn pikkuhiljaa eikä enää kukkua hereillä.