Kysely: Palkaton sairauslomapäivä on suomalaisille vaikein uudistus hyväksyä
Viime viikot ovat olleet lakkojen sävyttämiä, sillä
https://yle.fi/a/74-20008814/64-3-211625
Kommentit (6)
Toihan olis uudistuksista paras, jos ei joki päivä napostele mennä töihin niin voi ilman omantunnontuskia jäädä kotiin kun aina on joku kolotus.
Ollaan saman tien sitten niin monta päivä veks ku mahdollista ilman lääkärintodistusta jos semmoinen työpaikka sattuu olemaan. Siinähän se kuittautuu..
Tai sitten tulee pärskimään töihin. Atsuuuih!
Pomolle vaan pärskeet naamaan.
Näyttä kalahtavan kovaa heihin vakityön omaaville joille työnantajan tarjoama palkalliset saikku-rokulipäivät tuppaa olemaan tapana. Kun ihminen on oikeasti sairas ja siihen tulee pitempi lääkärinlausunto niin yksi päivä ei merkkaa enää mitään.
Se mikä pitää todella perua on ansiosidonnaisen leikkuri. Orpopurran leikkurilla Suomeen tulee Pohjoismaiden huonoin työttömyysturva. Tässä markkinataloudessa vieläpä. Voiko olla ministerisihmiset niin vähä-älyisiä että luulevat jokaisen työttömän työllistyvän heti kunhan työttömyysetuutta leikataan tarpeeksi?
Asia ei mitenkään toimi noin pätkää tekevillä, ja kun yleisesti huonohkoja pätkätyökäisten tyypillisiä ansiosidonnaisia leikataan -20% lisää veron päälle niin se pelkästään passivoi jäämään pian Kelan työmarkkinatuella kokonaan pätkätöiden sijaan työttömäksi. Senkun vaan käy parin vuoden välein aikuisten työpajapäiväkerhoissa te:n ohjauksella näpertelemässä jotain ja tuet juoksee. Miettikää sitä.
Pätkätyöläisenä pahinta on suojaosan poisto osa-aikaisilta. Ei enää kannata lähteä kahdeksi päiväksi opettajan sijaiseksi, kun puolet tulosta hupenee heti. Toiseksi pahin olisi vuorotteluvapaan poisto, josta hyötyvät sekä pitkää työuraa tekevät että työttömät.
Selvästi tuossa painottuu enemmän työssä olevien kuin työttömien mielipide.
Mulle se olisi ehkä eniten ok uudistuksista. Paikallinen sopiminen ja vientimalli on pahimmat.