Oletko vieraillut hamstraajan kotona?
Jonkun tutkimuksen mukaan pari prosenttia ihmisistä kärsii hamstrausongelmasta. Oletko vieraillut tällaisen kotona? Miltä siellä näytti?
Kommentit (20)
Jep, anoppi-vainaa. Ehti kuolla, ennen kuin ongelma ihan räjähti käsistä. Mutta jätelavallinen saatiin silti roskia aikaiseksi normaalista kerrostalokämpästä.
En ole, ellei puolihamstraajia lasketa lukuun. Olen vieraillut vain hamsterin kotona, se pieni söpö eläin.
Olen. Aika täyttä oli. Lattiat sanomalehtien peitossa jne.
Tavaraa katosta lattiaan. Liikkumiseen pienet polut
Itse en ole koskaan nähnyt livenä hamstraajan kotia. Joskus sitä miettii, mitä suljettujen verhojen taakse kätkeytyy.
No äiti on kai jonkin asteinen hamstraaja, tai ainakin niin päin että on vaikeaa luopua yhdestäkään muovirasiasta tai käsityötarvikkeista tai tilkuista. Hänellä on kyllä kaikki tip top järjestyksessä (neulontalangat värijärjestyksessä ja kankaat materiaaleittain järjesteltynä. Hänellä ei ole mikään hukassa hän tietää vielä nyt todella iäkkäänäkin mitä missäkin laatikossa ja hyllyillä on. Tämä juontaa juurensa pedanttisuudesta ja jonkin asteisesta kontollifriikkeydestä. Hän tarvitsee pilkuntarkan järjestyksen. Tavaraa on todella paljon ja mistään ei voi luopua. Onneksi hän ei ole enää viimeisern 5 vuoteen ostanut juuri mitään uutta.
Olen hamstraaja ja ketään en kutsu kylään. Lapsuuden traumat kun ei ollut mitään niin nyt en raaski heittää mitään meneen. Mun kämppä ja saan olla siellä niinku haluun, ei kuulu muille.
Kyllä. Roudasi asunnosta toiseen muuttaessaan samat avaamattomat laatikot mukanaan, kuulemma ei edes tarkkaan muistanut mitä laatikoissa oli, eikä jaksanut käydä tavaroita läpi. Laatikoita oli koko makuuhuoneen seinän levyisesti, ei ihan korkeudeltaan kattoon saakka, mutta melkein. Muutenkin kämpässä oli huonekaluja ja muita tavaroita todella paljon ja varasto tupaten täynnä lisää.
Jokainen tyylillään. Eipä tuo minua haittaa, kunhan oma kotini pysyy omanlaisensa.
Itse ahdistuisin, jos olisi niin paljon tavaraa.
Olen ja joutunut tyhjentämäänkin sellaisen. Meinasin kuolla. Juuri, kun luulin olevani voiton puolella, lapseni löysivät kellarikomerosta kaikenlaista. Naapurinkin kellarikomero oli vuokrattu tavaroiden säilyttämiseen. Itselläni on vain tavaroita joita käytän, vähäiset "muistoesineet" ovat esillä ja niitäkin on vähän.
Lähipiirissä on. Tavaraa kaikkialla polven korkeudelle tai yli. Ei pysty siivoamaan, ei vie roskia ulos.
Hän sai häädön kun paloviranomainen piti asuntoa turvallisuusriskinä kaikille talon asukkaille. Tulipalossa tuollaisen asunnon palokuorma on liian iso.
Suomeen ei tarvitsisi ostaan seuraavaan 10 vuoteen yhtään käyttötavaraa, kaikki tarpeellinen löytyy hamstraajien kotoa.
Tyhjennän tuollaisia työkseni. Sukulaiset ei viitsi nähdä vaivaa ja meillä yritys saa mukavasti rahaa lasiesineistä ja tavarasta, joka on muille roinaa ja meille rahaa. Uskomattoman monen kodista löytyy arvokasta tavaraa, kunhan sitä osaa katsoa oikein silmin. Vielä 10 vuotta sitten teak-hyllyt oli kaatopaikkatavaraa, nyt niistä maksetaan.
Isäni on jonkinlainen hamstraaja, jokapaikassa sitä sun tätä. mm. keittiön kaapit täynnä kahvia, siivouskomero täpötäynnä tyhjiä vesikanistereita, makuuhuone täynnä pahvilaatikoita jotka on täynnä ikivanhoja aikakausilehtiä, kylpyhuoneessa muovilootia täynnä ties mitä.
Säilytän vanhoja tavaroita koska niille voi olla käyttöä. En viitsi heittää pois kun voin myöhemmin tarvita sitä. Minulla on 4 monitoria ja 3 telkkaria. Käytän 3 puhelinta päivittäin.
Mitä jos hamstraaja asuu kerrostalossa ja kiinteistöhuollosta käydään esim. tarkistamassa palovaroitin tai vaihdetaan ilmastointilaitteen suodattimia? Keksiikö hamstraaja sen sata selitystä, miksi ei voi tulla? Meillä asui kerrostalossa puolihamstraaja ainakin parvekkeen perusteella. Isännöitsijä mietti jo, joutuuko tilanteeseen puuttumaan. Älyttömät tavarakasat, jotka näkyivät alimman kerroksen kulmaparvekkeelta tosi hyvin tielle.
Palokuorma on vaarallinen jos asunnossa vain polku kulkemiseen. Soitto isännlitsijälle ja hallitus töihin! Huusholli tyhjäksi!
Anoppi on hamstraaja, ei tosin ihan pahimmasta päästä mutta tavaraa kyllä löytyy. Iso kaksikerroksinen omakotitalo ja 40 vuoden aikana sieltä ei ole mitään heitetty pois. Kaksi makuuhuoneen kokoista varastoa on lattiasta kattoon täynnä hänen viideltä lapseltaan jääneitä "arvokkaita" leluja ja vaatteita tuleville sukupolville. Joskus niitä katsoin ja kaikki lelut mitkä käsiini osuivat olivat rikkinäisiä. Hänellä on myös ehkä Suomen suurin kotivara :D esim joskus laskin komerossa varalla olevat shampoopullot, niitä oli 12. Ei ihan äkkiä lopu, ja jokaisen käyttötavaran/kuivaruoan kohdalla sama..
Vierailija kirjoitti:
Olen hamstraaja ja ketään en kutsu kylään. Lapsuuden traumat kun ei ollut mitään niin nyt en raaski heittää mitään meneen. Mun kämppä ja saan olla siellä niinku haluun, ei kuulu muille.
Kiitos kun kerroit! Saanko vielä kysyä - raaskitko heittää roskat pois vai keräätkö niitäkin? Oma äitini keräsi mm. viilipurkkeja ja käytettyjä käärepapereita, koska "niitä voi vielä tarvita johonkin".
Valitettavasti kuuluu lähipiiriin. Kaamealta näyttää.