Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Virossa kotoperäinen tuhkarokkotartunta. Vieläpä rokotetulla.

Vierailija
08.02.2024 |

https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/59983c0d-842a-41ea-8362-ce723ffe4552

"Tuhkarokkopotilas ei ole matkustanut ulkomailla viime aikoina. Virossa havaittiin paikallinen tuhkarokkotartunta viimeksi vuonna 2019.

Tuore tuhkarokkotapaus huolestuttaa erityisesti siksi, että sen saanut henkilö työskentelee päiväkodissa. Hänen työpaikallaan tai perhepiirissä ei ole kuitenkaan ainakaan toistaiseksi todettu jatkotartuntoja.

Terveysviranomaiset kertovat, että virolaispotilas on saanut tuhkarokkorokotuksen lapsena 1960-luvun lopulla. Tämä ei kuitenkaan estänyt tartuntaa. Virossa on ilmennyt jo aiemmin huolta siitä, että tuhkarokon rokotuskattavuus on laskenut ja osa väestöstä on rokotettu neuvostoaikaisilla, heikkolaatuisilla rokotteilla."

Neukkurokotteet on varmasti laadultaan sitä sun tätä, mutta länsimaisillakin rokotteilla rokotettujen vasta-aineet ovat vuosikymmenten jälkeen vain murto-osa siitä, mitä ne ovat tuoreeltaan rokotetuilla. Eli rokote ei välttämättä suojaa, jos siitä on vuosikymmeniä aikaa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä seitsemän