Mitkä ihmeen päivystysruuhkat Malmilla??
Hakeuduin Malmin päivystykseen alkavan delirium tremensin takia lopetettuani juomisen seinään. (Se on muuten hengenvaarallinen tila)
Niin hämmästyin kun päivystyksessä ei ollu ketään jonottamassa vaan pääsin heti ilmoittautumaan ja hoitaja kuultua oireeni sanoi että pääsen heti osastolle
Siellä tuli nuori ystävällinen hoitsu esittelemään itsensä ja sanoi että heti aloitetaan tarvittava lääkitys eli nesteytys, neuramiinit ja rauhoittavaa tulee tunnin välein ja varmasti riittävästi. Laittoivat myös vitaalit seurantaan.
Eli hoitoon pääsi heti ja se oli todella hyvää sekä henkilökunta ystävällistä. Kun aina haukutaan suomalaista terveydenhuoltoa niin nyt on pakko kiittää.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Kyllä ne aina juopot hoitaa
Olen ihan normi työssäkäyvä ihminen nyt vaan hirtti putki päälle mutta se pointti oli että siellä päivystyksessä ei ollu yhtään ketään jonottamassa eli missä on ne 8h jonot?
Pääsin toki kiireellisenä heti hoitoon mutta jos olet kateellinen niin vedä kunnon putki niin pääset itsekin hoitoon.
Sama oli täällä Tampereella kaikki lehdet toitotti karmeaa ruuhkaa ensiavussa,liukastuin ja nilkka murtui 2h päästä oli jalka kuvattu ja kipsissä.
Että semmoista ruuhkaa vajaa 10 potilasta oli odotuhuonessa ei mielestäni kovin ruuhkaista ison kaupungin ensiavussa.
No kohta noita päivystyksiä suljetaan urakalla, varmaan jonot lyhenee
Sinänsä hauska tarina mutta ei hoitaja päätä osastolle ottamisesta tai lääkityksistä ja lääkäri ei määrää rauhoittavia tai neuramineja tapaamatta potilasta.
Taas nähdään että hoitsuttelijat on aina tätä yhteiskunnan juoppoa pohjasakkaa.
Kyllä ne aina juopot hoitaa