Luetteko Aku Ankkaa?
Ilmoittakaa myös ikänne ja sukupuolenne. Kertokaa myös suosikki Ankka satunne jos haluatte :)
Kommentit (17)
Lopetin tilaamisen joskus 2006 ehkä kun laatu laski kuin lehmänhäntä eikä enää kiinnostanut lukea. Muuten olin kyllä suurkuluttaja. Vanhoja akkareita 90-luvulta voisin lukea. Pitääkin kaivaa ne komerosta esiin.
En muista nimiä, mutta Roope lähti Alaskaan etsimään jotain, jonka piilotti kun siellä nuorena oli. Siellä oli mökki, joka oli tehty juomapulloista ja yhdessä oli lappu piilotettuna, jonka Roope halusi.
Toinen kiva tarina oli kun Tupu, hupu ja lupu päättivät karata kotoa ja menivät junalla pummilla ja Aku yritti etsiä heitä ja itki mitä pahaa oli tehnyt.
En lue? Siis meille tulee Aku, teini 17v. Itse tuli luettua suunnilleen samoihin ikiin, koska kotona ja veljeni oli nuorempi. Meiltä jopa löytyy muutama laatikollinen ja kansio omia nuoruuden Akuja, joita lapseni nyt lukee läpi.
Keski-ikäisenä pakko todeta ettei toimi. Joku väitti että kaikki piirretyt voivat toimia mielen ohjelmoijana, ainakin tv:tä lapsille. Jotenkin jutut olivat liiankin lennokkaita, kylmiä ja ehkä pelottavia, jos ajattelee että lapsi lukee niitä. Aikuinen ehkä kestää sen tai nuoriso. Riippuu tosin mikä taskukirja on kyseessä.
Luen päivittäin aamiaisella.
Mies 41v
Kyllä luen välillä, jos käsiini saan. Hauskaa kevyttä viihdettä ja paluu lapsuuteen. N 37.
Suosikki on sellainen yhden sivun tarina, jossa veljenpojat ottavat kuvaa Roopesta ja yrittävät saada hänet hymyilemään näillä sano juusto -kehotuksilla. Roope pysyy yrmeänä, kunnes pojat keksivät ehdottaa sano veronpalautus. Sen jälkeen Roopen hymy on korvasta korvaan 😃
Katson vain kuvat, olen per su en osaa lukea
Luen akuja 80- ja 90 -luvulta. Olen vanha äm-mä.
Aku Ankan taskukirja kertoo totuuden ufoista, kummittelusta, hologrammikirjastonhoitajista ja rosvosta (m.kaapu) joka sanoo hähhähää.
Minulle on tullut Aku Ankka vuodesta 1980. Kaikki on kansioitu ja niitä on kolme kirjahyllyllistä. Tosin olen lukenut viimeksi varmaan vuonna 2000. Olen aina uskotellut itselleni, että luen viimeistään eläkkellä. Saas nähdä.
Nej, men om somrarna i Finland köper man Kalle Anka pocket böcker. Det är all kultur man saknar då.
En säännöllisesti. Mökillä on vanhoja Akkareita (ei super vanhoja, mutta 1990-luvun lopulta ja 2000-luvun alusta) ja niiden lukeminen kuuluu kesään, vaikka tarinat osaa lähes ulkoa. En edes muista koska olisin ihan uutta Akkaria lukenut. Mitään erityistä suosikki tarinaa en osaa nimetä. Vicarin tarinat skippaan, en pidä hänen piirrostyylistä. Don Rosa on oma suosikki piirtäjistä, hänen sarjakuvat omistan kirjoina.
Nainen 42 v.
Joskus kyllä. Carl Barksin vanhat ja Don Rosan sarjakuva-albumit parhaita, sekä muutamat taskukirjojen itsenäiset tarinat.
Vierailija kirjoitti:
En säännöllisesti. Mökillä on vanhoja Akkareita (ei super vanhoja, mutta 1990-luvun lopulta ja 2000-luvun alusta) ja niiden lukeminen kuuluu kesään, vaikka tarinat osaa lähes ulkoa. En edes muista koska olisin ihan uutta Akkaria lukenut. Mitään erityistä suosikki tarinaa en osaa nimetä. Vicarin tarinat skippaan, en pidä hänen piirrostyylistä. Don Rosa on oma suosikki piirtäjistä, hänen sarjakuvat omistan kirjoina.
Nainen 42 v.
Pyh. Vicar on hyvä. Hänen tarinoitaan julkaistiin jo 1970-luvun puolivälissä ja ikä saattoi vaikuttaa 1990-luvulle tultaessa. Mutta vanhemmat sarjat hyviä tarinoiltaan ja piirrokseltaan. Don Rosaa minä taas inhoan. En jaksa sen täyteen ahdettuja muka nokkelia kuvia ja tarinoita. Jokainen hahmokin pelkistetään yksi-ilmeiseksi. Roope on ahne, Aku on tyhmä, Tupu, Hupu, Lupu pikkuvanhoja älykköjä.
En lue. Mies, 20v