Miten saat ajan kuluu työttömänä/lomautettuna
Oon ollu jonku aikaa lomautettu ja alkaa jo niin käymään aika pitkäksi. En oo koskaan ennen aikuisiällä ollu näin pitkää aikaa kotona, muutakin lomilla mutta silloin on yleensä ollu rahaa lähtee reissuun jne. Nyt möllötän kotona, käyn lenkillä ja vahtaan telvisioo. Selaan puhelinta niin että kohta on varmaan jännetupentulehdus :D
Kommentit (6)
Mä laitan lapsille aamupalan ja lähetän kouluun. Siitä sitten itse kävelen tunnin salille, siellä menee tunti ja tunti takaisin. Näin on 3h päivästä kulunut. Saakin alkaa valmistamaan lounasta ja lapsia alkaa tulla koulusta kotiin. Autan läksyjen teossa ja illemmalla lasten harrastuksiin kuskausta. Nopeasti kuluu päivät.
Olen ollut jo useamman vuoden työtön ja aika kuluu kuluu kyllä hyvin. Teen jonkun verran vapaaehtoistyötä ja autan tuttuja, jotka ovat kiireisiä työelämässä. Siis aina joku tarttee jonku neulomaan pipon, virkkaamaan kesätunikan, lyhentämään verhoja yms. En ota rahaa, koska pidän käsitöiden tekemisestä ja tutut päättävät,mitä tahtovat ja vain maksavat materiaalit. Ulkoilen myös paljon. Luen. Kirjoitan.
Minusta taas tuntuu etten ehdi tehdä mitään kokopäivätyössä ollessa ja töiden jälkeen väsyttää niin ettei jaksa harrastuksiakaan kunnolla. Olin aikoinaan pariinkin otteeseen pitkäaikaistyötön ja kertaakaan ei tullut aika pitkäksi ja olo oli levännyt.
Valehtelen aamusta iltaan Ukrainan puolesta, eihän mun jutuissa mitään perää ole mutta kiva tapa. Ainiin ja selaan iltalehtiä läpi, lempparipuuhaa kun pääsee lukemaan sairauksista ja sodista :)
Mulla kuluu aika oikein hyvin kotona möllöttäessä vaikken mitään erityistä tekisikään. Nyt lomautuksen aikana olen lainannut paljon kirjoja kirjastosta, käynyt uimahallissa 2 kertaa viikossa ja katsonut netflixistä kaikki ne ohjelmat jotka on odottaneet "katson sitten kun on aikaa". Kodin suursiivous odottaa vielä tekemistä :D