Savolaisille tiedoksi, Suomen potentiaali taloudelliselle kasvulle on PK-seudun, Turun ja Tampereen välillä (1h juna)
Joten vaikka kuinka kiukuttaa, epävarmassa talludellisessa tilanteessa liikenteen päähankkeiden potentiaali tulee olla siellä missä kasvua on olemassa, ei siellä missä sitä voisi ehkä olla.
Tampere on siinä mielessä tässä kummajainen, että taloudellisesti sillä menee todella surkeasti mutta ihmiset haluaa maksaa korkeasta velka-asteesta isoa kunnallisveroa päästäkseen osaksi kasvu- Suomen palveluita.
Sieltä idästä pääsee kyllä tämän kasvukolmion piiriin vaikka muuttamalla juuri Tampereelle taikka Vantaalle, vaikka nykyisellä junayhteydellä.
Kommentit (7)
Tunnilla tai vartilla ei ole mitään merkitystä mihinkään ja missään Suomen talouden kohentamisessa.
Turha juna. Ja turha juttu.
Koska KUOPIO ON MUALIMAN NAPA
KAPPALE KAUNEINTA SUOMEA.
Kukaan ei halua täältä Lahtea etelämpänä edes käväistä kylässä.
Höpöti höpöti ap, Suomen talouden veturi on Pohjanmaa, Keski-Pohjanmaa ja Etelä-Pohjanmaa, siellä on vähiten työttömyyttä. Jopa Lapissa ja Kainuussa on vähemmän työttömiä kuin Uudellamaalla tai Pirkanmaalla. Eikä Varsinais- Suomessakaan vahvasti mene, vain hiukan vähemmän työttömiä kuin Lapissa, mutta enemmän kuin Kainuussa.
Monella on varaa asua muuallakin kuin siellä helvetinkolmiossa.
Ap:lle tiedoksi: Turku ja Tampere eivät ole lähelläkään PK-seutua. Tuo Kuopiokin on lähempänä.
Johan tuo on laskettu, ei tule kannattamaan! Orpon päähänpinttymä?
Ihan tiedoksi. Mitään 1h junaa ole ole ollut ikinä tulossa vaan 1h45min juna.