En halua parantua, koska en halua palata töihin
Olen ollut viikon sairauslomalla keuhkoputkentulehduksen takia. Nyt se alkaa vihdoin mennä ohi, mutta en halua palata töihin! Olokin on vielä tosi väsynyt. Apua!
Kommentit (12)
Älä mee. Lepää. Ota palkatonta, lisälomaa tai jotain. Sairaslomat liian lyhyitä. Eikö ole sijaista sinne. Aika kauhea ala jos paluu sinne ahdistaa, ei voi muuta sanoa. Onko muuta alaa. -Viikko on vaarallisen lyhyt aika, jos on ollut noin paha tauti.
Katkaise vaikka koipesi, niin tulee pidempi saikku. Tosin sen hintana on vähän hankalampaa ainakin kuudeksi viikoksi, mutta eipähän tarvitse pikaista paranemista vinkua.
Tiedän tunteen ap. En oikein keksi mitään muuta kuin että lisäaikaa hakemaan vaan saikulle.
Vierailija kirjoitti:
Tiedän tunteen ap. En oikein keksi mitään muuta kuin että lisäaikaa hakemaan vaan saikulle.
Mutta millä perustein? Ei se lääkäri varmaan väsymyksestä anna.
Ap
Tottakai antaa. Sanot, että et ole vielä kunnossa.
Kokemukseni mukaan se on merkki että olet lopen svidun kypsynyt työhösi jos alat haaveilemaan että saisipa olla oikeasti sairaana kotona ennemmin.
Kun huomasin ettei työ enää ole kiinnostavaa ja palkitsevaa enkä halua palata sinne jäin piiitkälle sairauslomalle ja senjälkeen eläkkeelle.
50v
Normaali persu joka nyttenkin vaan ajatelee valheita,,MAAN PETTURI..
Juu se kait Suomessa on aika normi. Että jos on jäänyt ylemmät opintoasteet ehkä lukematta tai muuten vaan on ajautunut paskaduuniin, niin ei tässä maassa ole tapana silloin napostella työnteko. Erinäisin selityksin aina on niska kipeä, selkää särkee, masentaa ihan vitullisesti tai muuten vaan on vatsalla paha mieli. Töihin ei siis mennä. Hurstin leipäjonoon itkemään, kun valtio antaa liian vähän rahaa vastiikkeettomasti ja miten on ihmisoikeusrikos ettei oma lapsi enää voi harrastaa jotain sisäwakebordingia. Itse päivät kulutetaan lähinnä nenää kaivamalla ja sohvalla piereskellen.
Itse en saanut päivääkään saikkua keuhkoputkentulehduksen vuoksi, töissä piti käydä.
Kellään mitään sanottavaa? Ahdistelen yksin täällä kotosalla.