Taas VAASALAISIA kaivataan!
Hei. Muutama päivä sitten kyselin Vaasan asuinalueista ja sainkin kivasti vastauksia. Nyt olis kiva asunto Metsäkalliossa, mutta mikä on sitten lähin suomenkielinen koulu? Entä onko alueella pk:a ja mahtaako sinne päästä sisään? Kiitos taas jo etukäteen vastauksista :-)
Kommentit (3)
Lähin suomenkielinen koulu on Asevelikylässä, jossa eka- ja tokaluokka. Onkilahden ala-aste on varmaan seuraavaks lähin, siellä luokat 1-6
on jo pk ja aloittanut toimintansa, on siis tällä hetkellä Vaasan uusin pk :-)
Vaasassa ei muutenkaan kasva näitä kouluja joka kulmalla eli sen puoleen turha stressata. Mutta Cittari & Prisma melkein vieressä plus iso liuta muita palveluita, loistavat ulkoilumaastot ihan vieressä eikä keskustaankaan ole pitkä matka. Ja uusi ja ns. "parempi" alue, paljon lapsiperheitä.
muistaaksen Metsäkallioon on rakennettu tai on rakenteilla päiväkoti? Hieno alue muuten tuo!! Lähellä Kivihaan palveluita ja kaikki. Tuskinpa koulukaan on kaukana..